Showing Archived Posts

Biznesi shqiptar ne Amerike, krahas zhvillimeve teknologjike

E Shtunë, 25 Shtator 2010
5 comments

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Harta e biznesit shqiptar në Amerikë ka ndryshuar dukshëm. Para viteve ’90, shqiptarët i shihje më shpesh në biznese ushqimore, si restorante, kjoska, ose në tregun e pasurive të patundshme. Rrënia e komunizmit dhe hapja e dyerve të vendit (Shqipërisë) për udhëtime lirisht në botën e jashtme përkoi gjithashtu me […]

Posted in Uncategorized

Biznesi shqiptar ne Amerike, krahas zhvillimeve teknologjike

E Shtunë, 25 Shtator 2010
5 comments

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Harta e biznesit shqiptar në Amerikë ka ndryshuar dukshëm. Para viteve ’90, shqiptarët i shihje më shpesh në biznese ushqimore, si restorante, kjoska, ose në tregun e pasurive të patundshme. Rrënia e komunizmit dhe hapja e dyerve të vendit (Shqipërisë) për udhëtime lirisht në botën e jashtme përkoi gjithashtu me […]

Posted in Uncategorized

Presidenti Topi në SHBA: Diaspora duhet të jetë më e bashkuar

E Enjte, 23 Shtator 2010
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shteti i Miçiganit i ofroi Presidentit Bamir Topi nderime të larta. Dje (22  shtator) Qyteti Harper Woods i dha atij çelsin e qytetit, guvernatori i Miçiganit i dërgoi mesazh mirëseardhjeje, ndërsa anëtari i Kongresit amerikan, përfaqësues i shtetit të Michiganit, e falenderoi për këtë vizitë. Ndalesën e pare, presidenti  e bëri në […]

Posted in Uncategorized

Heqja e dhjamit pa nderhyrje kirurgjike

E Martë, 21 Shtator 2010
5 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Agjencia për kontrollin e cilësisë së ushqimeve dhe barnave miratoi kohët e fundit një mënyrë të re, jo kirurgjike, për heqjen e dhjamit nga trupi. Ekspertët thonë se kjo mënyrë nuk është për uljen e peshës trupore, por  vetëm për heqjen e dhjamit nga pjesë të trupit të cilat nuk […]

Posted in Uncategorized

Heqja e dhjamit pa nderhyrje kirurgjike

E Martë, 21 Shtator 2010
5 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Agjencia për kontrollin e cilësisë së ushqimeve dhe barnave miratoi kohët e fundit një mënyrë të re, jo kirurgjike, për heqjen e dhjamit nga trupi. Ekspertët thonë se kjo mënyrë nuk është për uljen e peshës trupore, por  vetëm për heqjen e dhjamit nga pjesë të trupit të cilat nuk […]

Posted in Uncategorized

Dieta kundër hipertensionit, parandalon gurët në veshka

E Martë, 21 Shtator 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Numri i njerëzve që përjetonë gurë në veshka ka ardhur duke u rritur në Shtetet e Bashkuara gjatë 30 viteve të fundit. Ndërsa mjekët nuk janë të sigurt përse ka ndodhur kjo rritje, një studim i ri ka gjetur se një dietë e njohur për të ulur presionin e gjakut […]

Posted in Uncategorized

Dieta kundër hipertensionit, parandalon gurët në veshka

E Martë, 21 Shtator 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Numri i njerëzve që përjetonë gurë në veshka ka ardhur duke u rritur në Shtetet e Bashkuara gjatë 30 viteve të fundit. Ndërsa mjekët nuk janë të sigurt përse ka ndodhur kjo rritje, një studim i ri ka gjetur se një dietë e njohur për të ulur presionin e gjakut […]

Posted in Uncategorized

Da Vinçi, ku shkenca dhe arti bashkohen

E Hënë, 20 Shtator 2010
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Nje nga vizatimet më të famshme të Leonardo da Vinçit – Njeriu Vitruvian – është cilësuar si shembull i përpjekjeve për të bashkuar matematikën, artin dhe shkencën. “Njeriu Vitruvian” është skicë e hollësishme e trupit të njeriut, e vizatuar në qendër të një katrori dhe rrethi, me krahet dhe këmbët e shtrira. […]

Posted in Uncategorized

Da Vinçi, ku shkenca dhe arti bashkohen

E Hënë, 20 Shtator 2010
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Nje nga vizatimet më të famshme të Leonardo da Vinçit – Njeriu Vitruvian – është cilësuar si shembull i përpjekjeve për të bashkuar matematikën, artin dhe shkencën. “Njeriu Vitruvian” është skicë e hollësishme e trupit të njeriut, e vizatuar në qendër të një katrori dhe rrethi, me krahet dhe këmbët e shtrira. […]

Posted in Uncategorized

Çokollata; shkak apo pasojë e depresionit?

E Martë, 14 Shtator 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Është menduar se çokollata ka efekt misterioz dhe kjo mund të jetë e vërtetë, sepse shkencëtarët tani e lidhin çokollatën me depresionin, por nuk e dinë nëse ajo vepron si shkak apo pasojë. Studimet kanë treguar se çokollata, veçanërisht e errët, mund të jetë e mirë për zemrën dhe për […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

September 2010
M T W T F S S
« Aug   Oct »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930