Studim; Mungesa e vitaminës D shkak për diabet, kancer e sëmundje të tjera

E Enjte, 02 Shtator 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Shkencëtarët kanë gjetur një lidhje midis vitaminës D dhe disa  sëmundjeve gjenetike,  duke shtuar në këtë grup të dhënash se mungesa e vitaminës D mund të jetë një faktor rreziku për diabet, kancer dhe sëmundje të tjera.  Shkencëtarët thonë se kanë zbuluar të dhëna të shumta se sasia e pamjaftueshme e vitaminës D në organizëm – pasojë e dietës së varfër ose mos qëndrimit mjaftueshëm në diell – krijon për individët rrezik të madh ndaj një numri sëmundjesh. Por nuk ka qenë e paqartë se çfarë roli  luan vitamina D në sëmundjet autoimune, si skleroza shumëfishtë apo MS, diabeti i tipit 1, artriti reumatoid, kanceri kolorectal dhe leukemia.

Ekspertët thonë se vitaminë D ushtron ndikimin e saj duke u lidhur kimikisht me segmente të molekulës së ADN-së, molekulë që merret me prodhimin e proteinave, të cilat pastaj rregullojnë funksionimin e qelizave. Për të identifikuar vendet e këtyre receptorëve të vitaminës D, studiuesit britanikë dhe kanadezë kanë krijuar një hartë gjenetike të vendeve të mundëshme dhe kanë identifikuar më shumë se 2 mijë e 700 pika ku grumbullohen receptorët.

Shkencëtarët gjetën më shumë vitaminë D në faqet e receptorit në zonat e gjenomit që lidhen me çrregullime autoimune, dhe që drejtpërdrejt ndikojnë në aktivitetin e 299 gjeneve të cilët kanë lidhje me sklerozën e shumëfishtë ose  MS,- diabetiin e tipit 1 dhe sëmundjen Crohn’s.

Studimi u kryesua nga doktor Sreeram Ramagopalan në Qendrën për kërkime në fushën gjenetike pranë Universitetit të Oksfordit. Ai thotë se të dhënat e studimit tregojnë se mangësia në organizëm e vitaminës D është shkaku themelor i një numri të këtyre sëmundjeve. Doktor Sreeram shton se tani  nevojiten studime dhe eksperimente të tjera për të provuar nëse plotësimi i nevojës së organizmit me vitaminë D do të jetë në gjendje t’a shërojë njeriun nga këto sëmundje.

Ekspertët përllogarisin se 1 miliardë njerëz në botë kanë mangësi të vitaminës D, dhe si rrjedhim janë në rrezik të vazhdueshëm ndaj sëmundjeve kronike. Mungesa e vitaminës D prek zhvillimin e kockave duke shkaktuar rakitizëm. Tek gratë shtatzëna, nivelet tepër të ulta të vitaminës D mund të bëhen shkak për vdekjen e nënës dhe foshnjes gjatë lindjes. Ndër shkaqet kryesore të mangësisë së vitaminës D është qëndrimi i pamjaftueshëm në diell. Shkencëtarët thonë se rastet e sklerozës së shumëfishtë janë më të shumta në vendet më në veri të ekuatorit, ku ditët janë të shkurtra dhe rrezet e diellit më të pafuqishme

Peshqit yndyrorë si salmoni e trofta përmbajnë nivele të larta vitamine D, Prandaj ngrënia rregullisht e ushqimeve të tilla mund të plotësojë nevojat e organizmit me këtë vitaminë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

September 2010
M T W T F S S
« Aug   Oct »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930