Showing Archived Posts

Trajtimi i varësisë ndaj barnave

E Martë, 19 Tetor 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Agjencia amerikane e barnave po shqyrton një mënyrë të re për trajtimin e personave  të ndërvarur nga barnat kundër dhimbjeve.  Opioidet janë barna që jepen me recetë për lehtësimin e dhimbjeve. Në këtë grup barnash përfshihen Percocet, Vicodin, Oxycontin. Sipas një studimi, mbi 6 milionë amerikanë marrin barna edhe kur […]

Posted in Uncategorized

Trajtimi i varësisë ndaj barnave

E Martë, 19 Tetor 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Agjencia amerikane e barnave po shqyrton një mënyrë të re për trajtimin e personave  të ndërvarur nga barnat kundër dhimbjeve.  Opioidet janë barna që jepen me recetë për lehtësimin e dhimbjeve. Në këtë grup barnash përfshihen Percocet, Vicodin, Oxycontin. Sipas një studimi, mbi 6 milionë amerikanë marrin barna edhe kur […]

Posted in Uncategorized

Mosha e pensionit, puna dhe mprehtësia e trurit

E Martë, 19 Tetor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Në luftën kundër “shenjave të pensionit”, amerikanët përdorin fjalëkryqe, Sudoku,  shah e lojra të tjera mendore. Por një studim i ri tregon se për t’a mbajtur trurin në formë është më mirë të punosh sesa të rrish. Ndërsa shumë prej moshatarëve kanë kohë që kanë dalë në pension, Dan Morgenstern […]

Posted in Uncategorized

Mosha e pensionit, puna dhe mprehtësia e trurit

E Martë, 19 Tetor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Në luftën kundër “shenjave të pensionit”, amerikanët përdorin fjalëkryqe, Sudoku,  shah e lojra të tjera mendore. Por një studim i ri tregon se për t’a mbajtur trurin në formë është më mirë të punosh sesa të rrish. Ndërsa shumë prej moshatarëve kanë kohë që kanë dalë në pension, Dan Morgenstern […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

October 2010
M T W T F S S
« Sep   Nov »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031