Ushtrime të kombinuara fizike ndihmojnë pacientët me diabet

E Martë, 30 Nëntor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Studimet e mëparshme kanë treguar se ushtrimet e rregullta fizike mund të ndihmojnë shumë për të mbajtur nën kontroll diabetin. Por këto studime zakonisht përqëndrohen vetëm në një lloj ushtrimi. Ndërsa një studim i ri, i botuar në revistën e shoqatës amerikane të mjekësisë (JAMA), tregon se lloje të ndryshme  ushtrimesh mund të jenë edhe më dobishme. Shumica e njerëzve mendojnë se diabetet kontrollohen vetëm me dietë apo insulinë, por Doktor Tim Çërç (Church) thotë se ushtrimet fizike mund të luajnë një rol të madh. Diabeti është dështimi a humbja e aftësisë se organizmit për të menaxhuar sheqerin në gjak, dhe konsumuesit më të shumtë të sheqerit të gjakut në trupin e njeriut janë muskujt skeletikë. Doktor Çërç është një nga autorët e studimit që u krye nga shkencëtarë në Qendrën Pennington të universitetit të Louisianës. Ai thotë se shumica e studimeve të mëparshme janë përqëndruar vetëm në ndikimin  e ushtrimeve aerobive tek diabetet. Por studimi i ri mori në shqyrtim edhe ndikimet e llojeve të tjera të ushtrimeve fizike, si peshë ngritja; aerobika aftëson a shton elasticitetin e muskujve, ndërsa peshëngritja forcon qëndresën e tyre.

Pas 9 muajsh vëzhgimi dhe analizimi,  rezultatet ishin të qarta; personat që kryen ushtrime të kombinuara ( aerobik – peshë-ngritje), patën një kontroll më të mirë të sheqerit në gjak ose ushqyerje më të mirë të muskujve skeletikë me sheqer të gjakut.

Doktor Çërç thotë se muskujt skeletikë janë shumë të rëndësishëm për shëndetin dhe  veçanërisht për shëndetin e individëve me diabet. Stërvitja aerobike ndikon tek muskujt skeletikë nëpërmjet një sërë të mekanizmash, ndërsa peshë-ngritja prek muskujt skeletikë përmes një grupi krejtësisht tjetër mekanizmash. Pra, kur dy llojet e ushtrimeve kombinohen (aerobic-ngritje peshe), mundësia e të mirave prej tyre dyfishohet për pacientët me diebet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

November 2010
M T W T F S S
« Oct   Dec »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930