Showing Archived Posts

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Studim mbi kancerin e prostatës

E Enjte, 23 Dhjetor 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Qëndra amerikane për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve njofton se kanceri i prostatës është ndër shkaqet kryesore të vdekjeve nga kanceri mes meshkujve. Edhe fondacioni për studime ndërkombëtare në fushën e kancerit thotë se gjatë vitit 2008 u regjistruan  rreth 900 mijë raste të kancerit të prostatës. Në raportin e […]

Posted in Uncategorized

Studim mbi kancerin e prostatës

E Enjte, 23 Dhjetor 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Qëndra amerikane për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve njofton se kanceri i prostatës është ndër shkaqet kryesore të vdekjeve nga kanceri mes meshkujve. Edhe fondacioni për studime ndërkombëtare në fushën e kancerit thotë se gjatë vitit 2008 u regjistruan  rreth 900 mijë raste të kancerit të prostatës. Në raportin e […]

Posted in Uncategorized

Pajisje e re për diagnostikimin e tuberkulozit (TBC)

E Martë, 21 Dhjetor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një analizë e re mjekësore mund të zbulojë tuberkulozin në më pak se dy orë. Ekspertë të Shëndetësisë thonë se kjo mund  të ndryshojë rrënjësisht mënyrën e diagnostikimit dhe trajtimit të tuberkulozit, duke shpëtuar njëkohësisht jetën e miliona njerëzve.  Analiza e deritanishme për diagnostikimin e Tuberkulozit mund të jetë e […]

Posted in Uncategorized

Pajisje e re për diagnostikimin e tuberkulozit (TBC)

E Martë, 21 Dhjetor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një analizë e re mjekësore mund të zbulojë tuberkulozin në më pak se dy orë. Ekspertë të Shëndetësisë thonë se kjo mund  të ndryshojë rrënjësisht mënyrën e diagnostikimit dhe trajtimit të tuberkulozit, duke shpëtuar njëkohësisht jetën e miliona njerëzve.  Analiza e deritanishme për diagnostikimin e Tuberkulozit mund të jetë e […]

Posted in Uncategorized

Virusi i të ftohurit lufton kancerin

E Enjte, 16 Dhjetor 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mijëra shkencëtarë janë duke u përpjekur për t’i dhënë fund kancerit në nivel mikroskopik. Shkencëtarë në Institutin Salk për Studime Biologjike kanë zbuluar se virusi që shkakton të ftohurit e zakonshëm mund të përdoret për të goditur qelizat kanceroze.  Çdo ditë, 3400 njerëz në Shtetet e Bashkuara diagnostikohen me kancer […]

Posted in Uncategorized

Virusi i të ftohurit lufton kancerin

E Enjte, 16 Dhjetor 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mijëra shkencëtarë janë duke u përpjekur për t’i dhënë fund kancerit në nivel mikroskopik. Shkencëtarë në Institutin Salk për Studime Biologjike kanë zbuluar se virusi që shkakton të ftohurit e zakonshëm mund të përdoret për të goditur qelizat kanceroze.  Çdo ditë, 3400 njerëz në Shtetet e Bashkuara diagnostikohen me kancer […]

Posted in Uncategorized

Kanceri i prostatës dhe analiza PSA

E Martë, 14 Dhjetor 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kancerin e prostatës është kancer i dytë më i shpeshtë mes amerikanëve. Analiza e “Antigjenit të Proteinave Specifike” ose PSA mund të jetë një parashikues i saktë i rrezikut nga ky lloj kanceri. Por një studim i ri tregon se analizat e shpeshta nuk janë të dobishme tek njerëzit me […]

Posted in Uncategorized

Kanceri i prostatës dhe analiza PSA

E Martë, 14 Dhjetor 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kancerin e prostatës është kancer i dytë më i shpeshtë mes amerikanëve. Analiza e “Antigjenit të Proteinave Specifike” ose PSA mund të jetë një parashikues i saktë i rrezikut nga ky lloj kanceri. Por një studim i ri tregon se analizat e shpeshta nuk janë të dobishme tek njerëzit me […]

Posted in Uncategorized

Burrat harrojnë më shpejt se gratë

E Premte, 10 Dhjetor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Një studim i ri i kryer nga shkencëtarë në klinikën Mayo të Klevelandit tregon se burrat harrojnë më shpejt sesa gratë. Ata ka gjasa të preken më shumë nga humbja e kujtesës, ndërsa moshohen. Vitet e fundit Leif Bollesen e kuptonte se shpesh harronte data të caktuara si ditëlindje e […]

Posted in Uncategorized

Operacioni në tru ndal spazmën foshnjore

E Hënë, 06 Dhjetor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Spazmat tek foshnjet ndodhin rallë, dhe shpesh pa u kuptuar. Kjo është arsyeja që ato mbeten të pa diagnostikuara. Përvojat tregojnë se pa një ndërhyrje të herëshme, fëmijët me spazma të tilla mbeten të pazhvilluar dhe mund të vdesin si pasojë e dridhjeve të forta. Dy prindër në Arizona e […]

Posted in Uncategorized
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

December 2010
M T W T F S S
« Nov   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031