Studim mbi efektshmërinë e barnave kundër kollës dhe të ftohurit tek fëmijët

E Mërkurë, 01 Dhjetor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Dimri po afron, së bashku me të edhe stina e kollës dhe të ftohurit. Por informacioni në vazhdim ka të bëjë kryesisht me kujdesin për fëmijët rreth 2 vjeç gjatë kësaj periudhe. Për shkak të shqetësimeve se barnat pa recetë kundër të ftohurit, si shurupet,  nuk janë efektivë e ndonjëherë të dëmshëm, në vitin 2007 shoqata amerikane e konsumatorëve të prodhimeve mjekësore shpalli vullnetarisht heqjen nga tregu të këtyre barnave.  Një vit më pas, më 2008. Administrata e Ushqimeve dhe Ilaçeve nxorri zyrtarisht udhëzime që këto barna nuk duhej t’u jepeshin fëmijëve nën moshën 4 vjeç.  Kohët e fundit, pas një studimi, Qendra amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve shpalli rezultatet e këtyre masave. Dhe rezultatet janë mbresëlënës.

Studimi arriti në përfundimin se tërheqja nga tregu i ilaçeve kundër të ftohurit, si shurupet,  ka rezultuar në një pakësim prej 50 për qind të vizitave në dhomat e urgjencës për fëmijët nën moshën 2 vjeç.

Edhe pse numri i përgjithshëm i vizitave në dhomën e urgjencës ka mbetur i njëjtë në 14 muaj para dhe pas tërheqjes së barnave nga tregu, numri i vizitave që lidhen me barnat kundër të ftohurit ra nga 28 përqind në 12 për qind.

Studimi tregon gjithashtu se dy të tretat e vizitave ishin rezultat i marrjes së barnave nga fëmijët pa mbikëqyrjen e të rriturve – që tregon nevojën për përmirësimin e sigurisë së paketimit të barnave.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

December 2010
M T W T F S S
« Nov   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031