Virusi i të ftohurit lufton kancerin

E Enjte, 16 Dhjetor 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Mijëra shkencëtarë janë duke u përpjekur për t’i dhënë fund kancerit në nivel mikroskopik. Shkencëtarë në Institutin Salk për Studime Biologjike kanë zbuluar se virusi që shkakton të ftohurit e zakonshëm mund të përdoret për të goditur qelizat kanceroze.  Çdo ditë, 3400 njerëz në Shtetet e Bashkuara diagnostikohen me kancer dhe 1500 të tjerë  vdesin nga kjo sëmundje. Një studim i ri botuar në revistën Nature jep hollësi se si shkencëtarët përdorin virusin e të ftohurit të zakonshëm për të goditur qelizat kanceroze në trupin e pacientit. Zakonisht, një qelizë e parregullt është programuar për t’u vetëshkatrruar që tumori ose infeksioni të mos përhapet. Shkencëtarët thonë se një gjen i quajtur P53, vret qelizat e dëmtuara para se ato të shumëfishohen.  Por, tumoret mund t’a paaftësojnë gjenin P53. Edhe virusi që shkakton të ftohurit e zakonshëm është gjithashtu në gjendje t’a bëjë të paaftë këtë gjen. Gjatë punës së tyre, shkencëtarët e modifikuan virusin e të ftohurit duke eleminuar aftësinë e tij për të nxjerrë jashtë përdorimit gjenin P53 – pastaj virusin e ndryshuar e futën  në qelizat kanceroze. Shkencëtarët vunë re se virusi vrau qelizat e dëmtuara, pa prekur qelizat e shëndetëshme. Autorët e studimit thonë se këto rezultat mund t’u vijnë në ndihmë mjekëve për të përdorur mënyra të reja për të goditur tumoret dhe për të penguar përhapjen e kancerit.

One response to “Virusi i të ftohurit lufton kancerin”

  1. Petrit says:

    pershendetje redasise per informacionet qe jep ne lidjje me shendetin,Ju uroj suksese e vetem suksese.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

December 2010
M T W T F S S
« Nov   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031