Showing Archived Posts

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Operacioni bajpas në stomak shëron pacientët me diabet të tipit 2

E Enjte, 31 Mars 2011
4 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Qëndra për kontrollin e sëmundjeve (CDC) parashikon se operacioni bajpas në stomak mund të përdoret për trajtimin e diabetit të tipit 2. Miliona amerikanë vuajnë nga ky lloj diabeti dhe nga kjo procedurë brenda 20 -50 vjetëve të ardhshëm mund të afektohet rreth 1 e treta e amerikanëve të rritur. […]

Posted in Uncategorized

Operacioni bajpas në stomak shëron pacientët me diabet të tipit 2

E Enjte, 31 Mars 2011
4 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Qëndra për kontrollin e sëmundjeve (CDC) parashikon se operacioni bajpas në stomak mund të përdoret për trajtimin e diabetit të tipit 2. Miliona amerikanë vuajnë nga ky lloj diabeti dhe nga kjo procedurë brenda 20 -50 vjetëve të ardhshëm mund të afektohet rreth 1 e treta e amerikanëve të rritur. […]

Posted in Uncategorized

Facebook dhe depresion

E Mërkurë, 30 Mars 2011
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Fenomeni Facebook ka ndihmuar për të ndryshuar gjithçka, duke filluar nga mënyra e komunikimit e deri në ndryshimin e regjimeve diktatoriale, si në Egjipt. Por së bashku me të mirat, vijnë edhe rreziqe, paralajmëron një shoqatë e njohur e mjekëve pediatër në Amerikë.

Posted in Uncategorized

Facebook dhe depresion

E Mërkurë, 30 Mars 2011
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Fenomeni Facebook ka ndihmuar për të ndryshuar gjithçka, duke filluar nga mënyra e komunikimit e deri në ndryshimin e regjimeve diktatoriale, si në Egjipt. Por së bashku me të mirat, vijnë edhe rreziqe, paralajmëron një shoqatë e njohur e mjekëve pediatër në Amerikë.

Posted in Uncategorized

Dieta me pak karbohidrate vs. dietës me pak yndyrna

E Martë, 29 Mars 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një dietë me pak  karbohidrate, kufizon përfshirjen e bukës, orizit, niseshtes, perimeve dhe frutave. Studiuesit thonë se nje diete me pak karbohidrate,  është më e mirë sesa një diete me pak yndyrna. Gjatë një studimi u vu re se ndërsa të dy dietat ndihmuan pjesëmarrësit për të humbur peshë, personat […]

Posted in Uncategorized

Dieta me pak karbohidrate vs. dietës me pak yndyrna

E Martë, 29 Mars 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një dietë me pak  karbohidrate, kufizon përfshirjen e bukës, orizit, niseshtes, perimeve dhe frutave. Studiuesit thonë se nje diete me pak karbohidrate,  është më e mirë sesa një diete me pak yndyrna. Gjatë një studimi u vu re se ndërsa të dy dietat ndihmuan pjesëmarrësit për të humbur peshë, personat […]

Posted in Uncategorized

Çrregullimi psikologjik ADHD dhe ngjyrimet artificiale ushqimore

E Martë, 29 Mars 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i qeverisë tregon se ngjyrat artificiale që u shtohen ushqimeve keqësojnë gjendjen e fëmijëve me ADHD, por nuk janë shkaktarë të këtij çrregullimi. Gati 1 në 10 fëmijë vuan nga ADHD, që është një çrregullimi psikologjik kur njeriu është hiperaktiv dhe i pavemendshëm.

Posted in Uncategorized

Disa barna kundër dhimbjeve shtojnë rrezikun për goditje në zemër dhe tru

E Premte, 25 Mars 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shumë njerëz që marrin ilaçe kundër dhimbjeve mund të mos e dijnë se disa prej këtyre barnave shtojnë rrezikun për goditje në tru dhe probleme në zemër. Një grup barnash të njohur si N-S-A-I-D janë njohur prej kohësh si të rrezikëshme. Efektet e mundshme anësore i vërteton edhe një studim […]

Posted in Uncategorized

Disa barna kundër dhimbjeve shtojnë rrezikun për goditje në zemër dhe tru

E Premte, 25 Mars 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shumë njerëz që marrin ilaçe kundër dhimbjeve mund të mos e dijnë se disa prej këtyre barnave shtojnë rrezikun për goditje në tru dhe probleme në zemër. Një grup barnash të njohur si N-S-A-I-D janë njohur prej kohësh si të rrezikëshme. Efektet e mundshme anësore i vërteton edhe një studim […]

Posted in Uncategorized

Shqetësime rreth shtimit të përdorimit të barnave Fibrate kundër kolesterinës

E Mërkurë, 23 Mars 2011
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Miliona amerikanë marin barna me recetë për uljen e nivelit të kolesterinës. Fibratet janë një grup barnash që mjekët rekomandojnë për pacientët që nuk mund të marrin barna të grupit Statin, gjithashtu për uljen e kolesterinës.

Posted in Uncategorized
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2011
M T W T F S S
« Dec   Apr »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031