Një aparat i ri për rregullimin e rrahjeve të zemrës

E Enjte, 05 Maj 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës
Defibrilatorët implantuese shpëjtojnë jetë njerëzish, por përdorimi i tyre nuk është pa rrezik. Tani këto rreziqe mund të pakpësohen nga një aparat i ri më i vogël, pa kompromentuar efikasitetin.

Aparati quhet “Implantable Cardioverter Defibrillator” ose ICD. Aparati zbulon dhe korrigjon abnormalitetin e rrahjeve të zemrës, Abnormalitete të tilla mund të çojnë në goditje në zemër ose vdekje të pacientit.

Në aparatet e deritanishme, pjesa e “sensorit” apo ndjesorit vendoset direkt në zemër dhe probleme serioze mund të krijohen nëse pajisja prishet ose shkakton infeksion. Por defribilatori i ri ose S-ICD, implantohet paksa nënlëkurë dhe jo në zemër siç veprohet me aparatet e tjerë.

Sipas një studimi të paraqitur në një takim ndërkombëtar mbi sëmundjet e zemrës, aparati i ri punon me një saktësi 100 përqind. Autorët e studimit morrën në shqyrtim 98 pacientë gjatë një periudhe 9 mujore. Aparati punoi pa ndërprerje pa asnjë defekt duke korrigjuar plotësisht çrregullimin e rrahjeve të zemrës. Aparati i ri ka kohë që po përdoret në Evropë, por jo në Shtetet e Bashkuara ku është prodhuar. Përdorimi i këtij aparati brenda vendit duhet të miratohet nga Agjencia federale e Ushqimeve dhe Barnave, (FDA).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2011
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031