I ftohuri i zakonshëm, pasoja jo të zakonshme

E Enjte, 19 Maj 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një ditë Erin Martin, nënë dhe pronare e një biznesi, u prek nga i ftohuri i zakonshëm. Ajo humbi zërin. Kaluan javë, e muaj, dhe ajo po njësoj: i ftohuri i iku, po ashtu edhe zëri.
“Unë vetëm përshpëritja, zë nuk kisha”, thotë ajo.

Edhe për mjekësinë ky rast është mister. Mjekët i dhanë antibiotikë, steroide për shlodhjen e muskujve dhe barna antiacid. Por pa efekt. Erin filloi të dyshonte se mos kishte kancer.

“Ndryshe nuk kishte si të shpjegohej? Pa arsye, pa shkak unë nuk kisha zë”, thotë ajo.

4 muaj kaluan në agoni, dhe një ditë shoqet i thanë se kishin dëgjuar në radio një lajm.

“Ato më morrën në telefon dhe më thanë se kishin dëgjuar rreth një gruaje që i kishte ikur zëri, njësoj si mua dhe ishte shëruar”

Ato më thanë se kishin dëgjuar se një mjek kishte thënë se i ftohuri i zakonshëm mund të shkaktojë dysphoni funksionale. Kjo ndodh kur virusi i të ftohurit prek atë që quhet “kuti e zërit” ose ndryshe “laring” dhe shkakton pezmatimin apo enjtjen e muskujve për rreth. Në raste të tilla zëri ngjiret. Kur enjtja e muskujve për rreth kësaj kutie është e madha, personi humbet zërin plotësisht.

Erin Martin vendosi të shkojë për një vizitë në Klinikën e Klevelandit, 7 orë larg nga shtëpia e saj. Atje mjekët i thanë se mund tia kthenin zërin brenda pak minutave. Procedura ishte e thjeshtë; shlodhje e muskujve të zërit nëpërmjet fërkimeve apo masazheve. Pas 15 minutash, Erin filloi të flasë, zëri i ishte kthyer. Agonia e filluar 4 muaj më parë, morri fund. Asaj ende i duket e pabesueshme dhe vetëm tani e kupton se sa shumë mund të dëmtohet cilësia e jetës nga një sëmundje fare e thjeshtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2011
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031