Showing Archived Posts

  • Page 2 of 2
  • <
  • 1
  • 2

Problemet martesore, shkak për pagjumësi kronike për foshnjet

E Hënë, 16 Maj 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Dihet se grindjet martesore mund të ndikojnë negativisht shëndetin shoqëror dhe  emocional të fëmijëve. Tani thuhet se grindjet martesore mund të mbajnë zgjuar jo vetëm çiftet por edhe fëmijët e tyre.

Posted in Uncategorized

Problemet martesore, shkak për pagjumësi kronike për foshnjet

E Hënë, 16 Maj 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Dihet se grindjet martesore mund të ndikojnë negativisht shëndetin shoqëror dhe  emocional të fëmijëve. Tani thuhet se grindjet martesore mund të mbajnë zgjuar jo vetëm çiftet por edhe fëmijët e tyre.

Posted in Uncategorized

Një “Recetë” për meditim

E Mërkurë, 11 Maj 2011
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Përdorimi i mjekësisë plotësuese dhe alternative ka ardhur duke u shtuar. Disa thonë se kjo rritje është rezultat i të ashtuquajturës terapia trup-mendje; praktikë që përqëndrohet në ndërveprimet e mendjes, trupit dhe sjelljeve me synim për të afektuar funksionet fizike dhe për të përmirësuar shëndetin. Shembuj të mjekësisë plotësuese janë […]

Posted in Uncategorized

Një “Recetë” për meditim

E Mërkurë, 11 Maj 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Përdorimi i mjekësisë plotësuese dhe alternative ka ardhur duke u shtuar. Disa thonë se kjo rritje është rezultat i të ashtuquajturës terapia trup-mendje; praktikë që përqëndrohet në ndërveprimet e mendjes, trupit dhe sjelljeve me synim për të afektuar funksionet fizike dhe për të përmirësuar shëndetin. Shembuj të mjekësisë plotësuese janë […]

Posted in Uncategorized

Më pak ekspozim të fëmijëve ndaj skanimeve mjekësore CT

E Martë, 10 Maj 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Skanimet C-T përdoren shpesh nëpër spitale. Ato ndihmojnë për diagnostikimin e shumë sëmundjeve. Fëmijët u nënshtrohen skanimeve të tilla kur pësojnë lëndime të lehta në kokë. Nga skanimi CT qe perdor rreze X, mjeket përftojne imazhe 3 dimensionale te organeve brenda trupit, dhe pastaj i shqyrtojne ato ne ekran kompjuterik.

Posted in Uncategorized

Rritja e temperaturës shton rastet e alergjive

E Diel, 08 Maj 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Pranvera është në lulëzim të plotë, por për shumë njerëz me alergji, kjo stinë është edhe e keqe; hundë që rrjedhin, teshtitje, sy të skuqur e të përlotur. Të gjitha këto fillojnë me pranverën. Statistikat tregojnë se pranvera e vitit të kaluar ishte më e keqja përsa i përket alergjive. […]

Posted in Uncategorized

Një procedurë më e lehtë zevendëson operacionet “bypass” në zemër

E Premte, 06 Maj 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri tregon se numri i operacioneve për çbllokimin e artereve të zemrës ka rënë vitet e fundit në spitalet amerikane. Arsyeja është se kjo procedurë është duke u zëvëndësuar me një mënyrë tjetër më pak kirurgjike.

Posted in Uncategorized

Një aparat i ri për rregullimin e rrahjeve të zemrës

E Enjte, 05 Maj 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i AmerikësDefibrilatorët implantuese shpëjtojnë jetë njerëzish, por përdorimi i tyre nuk është pa rrezik. Tani këto rreziqe mund të pakpësohen nga një aparat i ri më i vogël, pa kompromentuar efikasitetin.

Posted in Uncategorized
  • Page 2 of 2
  • <
  • 1
  • 2

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2011
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031