Showing Archived Posts

Mamografia shpëton jetë

E Mërkurë, 29 Qershor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i vitit të kaluar tregonte se mamografia tek gratë e moshës 40 deri 49 vjeç pakësonte 30 përqind vdekjet nga kanceri i gjirit.

Posted in Uncategorized

Mamografia shpëton jetë

E Mërkurë, 29 Qershor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i vitit të kaluar tregonte se mamografia tek gratë e moshës 40 deri 49 vjeç pakësonte 30 përqind vdekjet nga kanceri i gjirit.

Posted in Uncategorized

Mbajtja e fëmijëve përpara ekranit shkakton probleme për të fjetur

E Mërkurë, 29 Qershor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Studime të mëparëshme kanë treguar se televizori dhe media të tjera eletronike i pengojnë fëmijët për të fjetur mirë gjatë natës. Tani një studim i ri, botuar në revistën”Pediatrics” përqëndrohet në çështjen se “kur dhe çfarë shohin fëmijët?” 

Posted in Uncategorized

Mbajtja e fëmijëve përpara ekranit shkakton probleme për të fjetur

E Mërkurë, 29 Qershor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Studime të mëparëshme kanë treguar se televizori dhe media të tjera eletronike i pengojnë fëmijët për të fjetur mirë gjatë natës. Tani një studim i ri, botuar në revistën”Pediatrics” përqëndrohet në çështjen se “kur dhe çfarë shohin fëmijët?” 

Posted in Uncategorized

Don Anton Kçira del ne pension

E Hënë, 27 Qershor 2011
2 comments

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Shumë rrugë çojnë në majë. Por disa njerëz ngjiten duke hapur udhë të reja. Ata quhen nismëtarë, si rilindasit, gjejnë një cështje që u dhimbset dhe i përkushtojnë punën dhe jetën.

Posted in Uncategorized

Procedurë e re për diagnostikimin e sindromës Down tek foshnjet që në fetus

E Mërkurë, 22 Qershor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një analizë e re gjaku për sindromën Down tek gratë gjatë 9 javëve të para të shtatzënisë mund të jetë gati për përdorim vitin e ardhshëm. Mjekët në SHBA thonë se analiza e re mund të zëvendësojë përfundimisht mënyrat aktuale të analizës për këtë sindromë, qe rrezikojne jetën e foshnjes […]

Posted in Uncategorized

Procedurë e re për diagnostikimin e sindromës Down tek foshnjet që në fetus

E Mërkurë, 22 Qershor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një analizë e re gjaku për sindromën Down tek gratë gjatë 9 javëve të para të shtatzënisë mund të jetë gati për përdorim vitin e ardhshëm. Mjekët në SHBA thonë se analiza e re mund të zëvendësojë përfundimisht mënyrat aktuale të analizës për këtë sindromë, qe rrezikojne jetën e foshnjes […]

Posted in Uncategorized

SHBA, jetëgjatësia e grave në rënie në disa pjesë të vendit

E Premte, 17 Qershor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i AmerikësNjerëzit janë mësuar të dëgjojnë se gratë rrojnë më gjatë sesa burrat. Një nga arsyet? “Sepse gratë tregojnë më shumë kujdes për shëndetin e tyre”, thonë disa. Por pas dekadave në rritje, jetëgjatësia mes grave është në rënie në shumë pjesë të Shteteve të Bashkuara, një vend, ku për kujdesin shëndetësor […]

Posted in Uncategorized

SHBA, jetëgjatësia e grave në rënie në disa pjesë të vendit

E Premte, 17 Qershor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i AmerikësNjerëzit janë mësuar të dëgjojnë se gratë rrojnë më gjatë sesa burrat. Një nga arsyet? “Sepse gratë tregojnë më shumë kujdes për shëndetin e tyre”, thonë disa. Por pas dekadave në rritje, jetëgjatësia mes grave është në rënie në shumë pjesë të Shteteve të Bashkuara, një vend, ku për kujdesin shëndetësor […]

Posted in Uncategorized

Adoleshentët që flenë pak, të prirur drejt ushqimeve me karbohidrate

E Enjte, 16 Qershor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Adoleshentët kanë nevojë për të paktën 9 orë gjumë në natë, por që shpesh nuk i plotësojnë ato. Një studim i ri nga Shoqatat profesionale të gjumit tregon se gjumi i pakët ka pasoja serioze.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2011
M T W T F S S
« May   Jul »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930