Mbajtja e kafshëve shtëpiake gjatë fëmijërisë nuk shton rrezikun për alergji

E Mërkurë, 15 Qershor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një studim i botuar në Revistën Alergji Klinike dhe Eksperimentale zbulon se ekspozimi i fëmijëve ndaj qenve dhe maceve nuk shton rrezikun e prekjes nga alergjia e kafshëve dhe nga alergjitë e zakonëshme në vitet më vonë.

Në studim u përfshinë mbi 550 persona, të gjithë 18 vjeçarë, djem e vajza, gjendja shëndetësore e të cilëve ishte vëzhguar që nga dita e lindjes.

Studimi arrin në përfundimin se të mbash një qen ose një mace në çdo moshë të fëmijërisë dhe për cfardo gjatësie kohe nuk shton aspak rrezikun e prekjes nga alergjia e kafshëve. Në fakt rreziku i alergjisë u pakësua 50 përqind tek djemtë që kishin pasur qen gjatë viteve të fëmijërisë dhe tek të gjithë të tjerët – djem e vajza pjesmarrës në studim – që kishin pasur mace gjatë viteve të para të jetës së tyre. Studimi u krye nga shkencëtarë të spitalit Henry Ford në Detroit të shtetit Miçigan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2011
M T W T F S S
« May   Jul »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930