Adoleshentët që flenë pak, të prirur drejt ushqimeve me karbohidrate

E Enjte, 16 Qershor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Adoleshentët kanë nevojë për të paktën 9 orë gjumë në natë, por që shpesh nuk i plotësojnë ato. Një studim i ri nga Shoqatat profesionale të gjumit tregon se gjumi i pakët ka pasoja serioze. Sipas studimit, adoleshentët që flenë pak zakonisht janë të prirur drejt një grupi ushqimesh me përmbajtje të lartë karbohidratesh si patate të skuqura e pica, ushqime që janë bërë mëse të zakonshme për grupmoshën nën  20 vjeçare. Prirjet për ushqime me karbohidrate ishin më të larta mes nxënësve – djem e vajza – të vitit të fundit të shkollës së mesme, të cilët flinin më pak gjatë natës, ishin gjysmë të përgjumur gjatë ditës dhe kishin nivel më të lartë depresioni në krahasim me nxënësit e tjerë që flinin normalisht 9 orë në natë dhe ishin pak ose aspak të prirur drejt ushqimeve me karbohidrate.

Pasojat e një diete me përmbajtje të lartë karbohidratesh mund të jenë të rënda. Mjekët shqetësohen rreth mbipeshës dhe diabetit mes rinjëve e të rejave, ndërsa adoleshentët që vuajnë nga depresioni mund të jenë edhe më në rrezik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2011
M T W T F S S
« May   Jul »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930