Mamografia shpëton jetë

E Mërkurë, 29 Qershor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një studim i vitit të kaluar tregonte se mamografia tek gratë e moshës 40 deri 49 vjeç pakësonte 30 përqind vdekjet nga kanceri i gjirit.

Tani, një studim i ri botuar në revistën “Radiology” i zgjeron këto rezultate. Në studim u përfshinë 130 mijë gra nga mosha 40 deri 74 vjeç. Ato u vëzhguan për thuajse 30 vjet.Të dhënat treguan – si në studimin e vitit të kaluar – se kryerja e mamografisë ul 30 përqind rastet e vdekjeve nga kanceri i gjirit. Por ndryshe nga treguesit e studimit të vitit të kaluar, këtë herë shkencëtarët zbuluan se për të shpëtuar jetën, 1 mijë e 500 grave u ishte dashur t’a kryenin momagrafinë rregullisht.

Shkencëtarët thonë se këto të dhëna u grumbulluan gjatë një periudhe 30 vjeçare dhe përfshijnë gra të moshuara, prandaj numri i grave që kanë nevojë për te kryer rregullisht mamografi për të shpëtuar jetën reduktohet në 500. Autorët e studimit gjithashtu paralajmërojnë se jo të gjitha studimet mbi mamografinë kanë dhënë rezultate të tilla mbresëlënëse tek gratë e reja, prandaj debatet rreth kësaj grup-moshe do të vazhdojnë. Studimi u krye nga Spitali Qendror Falun në Suedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2011
M T W T F S S
« May   Jul »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930