Mbajtja e fëmijëve përpara ekranit shkakton probleme për të fjetur

E Mërkurë, 29 Qershor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Studime të mëparëshme kanë treguar se televizori dhe media të tjera eletronike i pengojnë fëmijët për të fjetur mirë gjatë natës. Tani një studim i ri, botuar në revistën”Pediatrics” përqëndrohet në çështjen se “kur dhe çfarë shohin fëmijët?”  Duke vëzhguar rreth 600 fëmijë nga mosha 3 deri në 5 vjeç, autorët e studimit zbuluan se fëmijët shikonin televizor mesatarisht 73 minuta në ditë, ndërsa ata që kishin televizor në dhomën e gjumit shikonin rreth 40 minuta më shumë.

Sipas studimit, pamjet televizive me dhunë gjatë ditës, shkaktonin probleme për të fjetur gjatë natës, ndërsa shikimi i filmave ose programeve pa dhunë nuk kishin ndonjë efekt. Por çdo shikim i një filmi, emisioni, programi televiziv pas orës 7 të mbrëmjes – me pamje të dhunëshme ose jo – shoqërohej me vështirësi të fëmijëve për të fjetur dhe lodhje gjatë ditës.

Autorët e studimit këshillojnë që prindërit të pakësojnë kohën që fëmijët shpenzojnë në mbrëmje duke parë televizor ose programe që pasqyrojnë dhunë. Ata gjithashtu rekomandojnë që televizori ose pajisje të tjera komunikuese elektronike të mos mbahen në dhomën e gjumit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2011
M T W T F S S
« May   Jul »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930