Showing Archived Posts

Adoleshentët që flenë pak, të prirur drejt ushqimeve me karbohidrate

E Enjte, 16 Qershor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Adoleshentët kanë nevojë për të paktën 9 orë gjumë në natë, por që shpesh nuk i plotësojnë ato. Një studim i ri nga Shoqatat profesionale të gjumit tregon se gjumi i pakët ka pasoja serioze.

Posted in Uncategorized

Mbajtja e kafshëve shtëpiake gjatë fëmijërisë nuk shton rrezikun për alergji

E Mërkurë, 15 Qershor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i botuar në Revistën Alergji Klinike dhe Eksperimentale zbulon se ekspozimi i fëmijëve ndaj qenve dhe maceve nuk shton rrezikun e prekjes nga alergjia e kafshëve dhe nga alergjitë e zakonëshme në vitet më vonë.

Posted in Uncategorized

Një ilaç kundër tumorit po përdoret për trajtimin e një forme të degjenerimit makular

E Martë, 14 Qershor 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Lillian Kopf dëshiron të jetë e angazhuar në jetë. Kjo ishte arsyeja pse 84-vjeçarja u mërzit shumë kur shikimi filloi t’i zbehej. “Një ditë u zgjova dhe ndjeva se diçka nuk ishte mirë me syrin e majtë, objektet i shikoja turbullt”, tregon ajo.

Posted in Uncategorized

Një ilaç kundër tumorit po përdoret për trajtimin e një forme të degjenerimit makular

E Martë, 14 Qershor 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Lillian Kopf dëshiron të jetë e angazhuar në jetë. Kjo ishte arsyeja pse 84-vjeçarja u mërzit shumë kur shikimi filloi t’i zbehej. “Një ditë u zgjova dhe ndjeva se diçka nuk ishte mirë me syrin e majtë, objektet i shikoja turbullt”, tregon ajo.

Posted in Uncategorized

Paralajmërime ndaj barnave për trajtimin e prostatës

E Hënë, 13 Qershor 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Administrata e ushqimeve dhe barnave (FDA) ka përditësuar paralajmërimet ndaj një grupi ilaçeash që jepen zakonisht për trajtimin e prostatës.

Posted in Uncategorized

Paralajmërime ndaj barnave për trajtimin e prostatës

E Hënë, 13 Qershor 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Administrata e ushqimeve dhe barnave (FDA) ka përditësuar paralajmërimet ndaj një grupi ilaçeash që jepen zakonisht për trajtimin e prostatës.

Posted in Uncategorized

E. COLI, simptomat

E Premte, 10 Qershor 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Fëmijët kanë më shumë gjasa se ​​të rriturit për të zhvilluar simptoma të infeksionit E. Koli (Escherichia coli). Shumica e njerëzve me E. Koli dallohen nga: * dhimbje dhe shtrëngime të forta në stomak. * Diarre, fillimisht si ujë, por shpesh përzier me gjak. * Përzierje dhe të vjella.

Posted in Uncategorized

Rrudhat mund të jenë shenjë e osteoporozës

E Enjte, 09 Qershor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Osteoporoza ndonjëherë quhet sëmundje e heshtur për shkak të vonimit të shfaqjes së simptomave. Shkencëtarët tani thonë se një shikim i thjeshtë në pasqyrë mund të tregojë shenja të osteoporozës. Nga kjo sëmundje vuajnë më shumë gratë të cilat pësojnë një humbje të madhe kockash 10 vjet pas periudhës së […]

Posted in Uncategorized

Rrudhat mund të jenë shenjë e osteoporozës

E Enjte, 09 Qershor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Osteoporoza ndonjëherë quhet sëmundje e heshtur për shkak të vonimit të shfaqjes së simptomave. Shkencëtarët tani thonë se një shikim i thjeshtë në pasqyrë mund të tregojë shenja të osteoporozës. Nga kjo sëmundje vuajnë më shumë gratë të cilat pësojnë një humbje të madhe kockash 10 vjet pas periudhës së […]

Posted in Uncategorized

Dy barna të reja kundër kancerit melanoma

E Mërkurë, 08 Qershor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Para pak ditësh, në një konferencë të mjekëve onkologë në Çikago, shkencëtarët paraqitën studime rreth dy ilaçeve të reja, Vemurafenib dhe Yervoy. Ata thonë se ilaçet nuk e kurojnë Melanomën, por zgjasin dukshëm jetëgjatësinë e pacientëve të prekur nga ky kancer vdekjeprurës. Rezulatet e studimeve u botuan edhe në faqen […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2011
M T W T F S S
« May   Jul »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930