Showing Archived Posts

Dy barna të reja kundër kancerit melanoma

E Mërkurë, 08 Qershor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Para pak ditësh, në një konferencë të mjekëve onkologë në Çikago, shkencëtarët paraqitën studime rreth dy ilaçeve të reja, Vemurafenib dhe Yervoy. Ata thonë se ilaçet nuk e kurojnë Melanomën, por zgjasin dukshëm jetëgjatësinë e pacientëve të prekur nga ky kancer vdekjeprurës. Rezulatet e studimeve u botuan edhe në faqen […]

Posted in Uncategorized

Eksperiment, SHBA; Për herë të parë, një pacient i paralizuar trajtohet me qeliza embrionale

E Premte, 03 Qershor 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Pas shumë terapive fizike, një pacient i paralizuar vendosi të dalë vullnetar për trajtimin eksperimental me qeliza embrionale, trajtim që ai sheh si të vetmen shpresë për të ardhmen e tij. T-J Atchinson – dikur vrapues i garave të shpejta – tani i paralizuar, është personi i parë në Shtetet […]

Posted in Uncategorized

Eksperiment, SHBA; Për herë të parë, një pacient i paralizuar trajtohet me qeliza embrionale

E Premte, 03 Qershor 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Pas shumë terapive fizike, një pacient i paralizuar vendosi të dalë vullnetar për trajtimin eksperimental me qeliza embrionale, trajtim që ai sheh si të vetmen shpresë për të ardhmen e tij. T-J Atchinson – dikur vrapues i garave të shpejta – tani i paralizuar, është personi i parë në Shtetet […]

Posted in Uncategorized

Paralajmërim kundër pijeve të energjisë për fëmijët

E Enjte, 02 Qershor 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Akademia amerikane e Pediatrisë paralajmëron kundër përdorimit të pijeve energjike dhe sportive nga të rinjtë dhe fëmijët. Paralajmërimi bazohet në një studim të ri, i cili tregon se pijet energjike – që zakonisht përmbajnë stimulues si Guarana dhe Kafeinë – nuk duhet të përfshihen në ditetat e fëmijëve dhe adoleshentëve.

Posted in Uncategorized

Paralajmërim kundër pijeve të energjisë për fëmijët

E Enjte, 02 Qershor 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Akademia amerikane e Pediatrisë paralajmëron kundër përdorimit të pijeve energjike dhe sportive nga të rinjtë dhe fëmijët. Paralajmërimi bazohet në një studim të ri, i cili tregon se pijet energjike – që zakonisht përmbajnë stimulues si Guarana dhe Kafeinë – nuk duhet të përfshihen në ditetat e fëmijëve dhe adoleshentëve.

Posted in Uncategorized

Vaksina e gripit dhe shtatzënia

E Enjte, 02 Qershor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për dekada me radhë, miliona gra shtatzëna kanë ndjekur këshillat e mjekut ose kanë ngurruar për t’u vaksinuar kundër gripit. Studimet tani tregojnë se përfitimet nga vaksinimi mund të jenë më të shumta sesa mendohej më parë.

Posted in Uncategorized

Vaksina e gripit dhe shtatzënia

E Enjte, 02 Qershor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për dekada me radhë, miliona gra shtatzëna kanë ndjekur këshillat e mjekut ose kanë ngurruar për t’u vaksinuar kundër gripit. Studimet tani tregojnë se përfitimet nga vaksinimi mund të jenë më të shumta sesa mendohej më parë.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2011
M T W T F S S
« May   Jul »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930