Studim mbi trajtimin e dhimbjeve

E Enjte, 07 Korrik 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Djegia nga dielli shkakton dhimbje të mëdha. Kush nuk i ka provuar, të paktën ka dëgjuar për ‘to. Pse djegia nga dielli dhemb kaq shumë? Shkencëtarët në Angli thonë se kanë gjetur përgjigje.

Djegia nga dielli vjen nga mbi-ekspozimi ndaj rrezeve të ultravlollcë.

Shkencëtarët në Londër kanë zbuluar një molekulë të veçantë në lëkurën e djegur nga rrezet e diellit. Eshtë kjo molekulë, thonë ata, qe shkakton dhimbjen. Molekula quhet CXL5.

Shkencëtarët shqyrtuan mostra të lëkurës së njeriut dhe minjve të djegura nga dielli dhe zbuluan se nivelet e molekules CXCL5 ishin më të larta sesa në lëkurën normale.

Molekula CXL5 aktivizon fijet nervore të ndjesorëve duke shkaktuar dhimbje e pezmatim. Kur në lëkurën e shëndetëshme të minjëve, shkencëtarët injektuan një kimikat, lëkura u bë tepër e ndjeshme. Bllokimi i aktivizimit të molekulës CXL5 parandalon dhimbjet nga djegiet e rrezeve të diellit.

Aktualisht, kundër dhimbjeve të tilla nuk ka ndonjë ilaç. Autorët e studimit thonë shqyrtimi i molekulës CXL5 mund të çojë në zhvillimin e barnave të reja kundër dhimbjeve, përfshi ato kronike. Në vendet e zhvilluara, 1 në 5 persona vuan nga dhimbjet kronike. Studimi u krye nga shkencëtarë të Kolegjit të Mbretit në Londër (King’s College) ,dhe rezultatet u botuan në revistën Science Translational Medicine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2011
M T W T F S S
« Jun   Aug »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031