Përditësimi i historisë shëndetësore të familjes

E Mërkurë, 13 Korrik 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës
Një studim i publikuar në revistën e Shoqatës Mjekësore Amerikane identifikon periudhat e jetës kur historia famijljare e kancerit ka më shumë të ngjarë të ndikojë në ndryshimin e shkallës së rrezikut të kancerit për individin. Studimi rekomandon që personat me histori kanceri në familje duhet ttë kryejnë kontrolle të rregullta mjekësore pasi kjo krijon mundësi për zbulimin e kancerit që në fazën fillestare.

Autorët e studimit rishikuan të dhënat nga 15 mijë pacientë me kancer. Ata zbuluan ndryshime thelbësore në histori me kancer në zorrën e trashë, gji dhe prostat, midis moshës 30 dhe 50 vjeç.

Sipas studimit, përqindja e personave midis moshave 30 e 50 vjeç që ishin nxitur a këshilluar të kryenin më shpesh kontrolle mjekësore për kancer u rrit deri në 30 përqind. Autorët e studimit rekomandojnë që historia familjare e kancerit për një pacient duhet të përditësohet të paktën çdo 5 deri në 10 vjet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2011
M T W T F S S
« Jun   Aug »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031