Plan i ri për të luftuar Alzheimerin

E Shtunë, 23 Korrik 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Ekspertët thonë se kërkimet e një kure për Alzheimerin kanë ngecur, prandaj propozojnë një përqasje ndryshe; jo për t’a kuruar sëmundjen por për t’a parandaluar atë. Nëpërmjet një studimi, ata përcaktojnë rreziqet kryesorë që njeriu është në gjendje t’i shmangë ose kontrollojë. Autorët e studimit janë të bindur se një jetesë e shëndetëshme pakëson gjasat për zhvillimin e Alzheimerit. Ata nënvizojnë 7 faktorë për të cilët besojnë se lidhen me zhvillimin e demencës (humbje e kujtesës, degradim i trurit).  Dy prej faktorëve kryesorë janë Depresioni dhe Inaktiviteti fizik, pasuar nga Duhani, Tensioni i gjakut, Mbipesha, Diabeti dhe Inaktiviteti  i trurit. Nga studimi duket se këta faktorë rreziku janë të shmangshëm, të trajtueshëm, të ndryshueshëm dhe të kontrollueshëm,  prandaj shumë mjekë e cilësojnë studimin si “thirrje për veprim”.

Nëse përcaktimi i 7 faktorëve të rrezikut nga Alzheimeri është i saktë, atëherë shpresa ekzistojnë. Autorët e studimit thonë se nëse njerëzit pakësojnë faktorët e rrezikut 25 përqind; 25 përqind më pak duhan,  25 përqind më shumë ushtrime mendore, ata do të parandalonin 50 përqind të rasteve të Alzheimerit.

Mesazhi i studimit del qartë; jo duhan, më shumë ushtrime mendore dhe më pak kohë qëndrimi shtrirë në divan.

One response to “Plan i ri për të luftuar Alzheimerin”

  1. blini/shkoder says:

    Astrit Lulushi pasqyron ne shkrimet e tij, te cilat i marrim permes “Zerit te Amerikes”, çeshtje shendetsore te perditshme dhe na ndihmon t’i parandalojme ose t’u ruhemi duke u munduar edhe te interesohemi per semundjet e trashegueshme. Faleminderit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2011
M T W T F S S
« Jun   Aug »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031