Ushqyerja me qumësht gjiri dhe astma

E Hënë, 25 Korrik 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një studim e lidh qumështin e gjirit me pakësimin e rrezikut të astmës tek fëmijët. Akademia Amerikane e Pediatrisë rekomandon që fëmijët e sapolindur të ushqehen veçanërisht me qumësht gjiri deri sa të bëhen 4 muaj. Tani, një studim botuar në “European Respiratory Journal” shton përfitime të tjera në listën e të mirave që sjell ushqyerja me qumësht gjiri. Autorët shqyrtuan mbi 5 mijë e 300 fëmijë, duke krahasuar kohën që ata ishin ushqyer me gji dhe nivelin e simptomave që lidhen me astmën. Këto simptoma janë të zakonëshme në fëmijëri dhe përbëjnë një shkak kryesor për astmë më vonë në jetë.

Autorët e studimit zbuluan se në krahasim me fëmijët që ishin ushqyer me qumësht gjiri për 6 muaj, fëmijët e tjerë që gjatë 4 viteve të para të jetës së tyre kurrë nuk ishin ushqyer me qumësht gjiri kishin më shumë gjasa të shfaqnin simptoma të tilla që lidhen me astmën:

– teshtitje
– vështirësi frymëmarrjeje
– kollë e thatë
– jargë të vazhdueshme

Autorët arrijnë në përfundimin se “këto rezultate mbështesin strategjitë aktuale të politikës shëndetësore që nxisin ushqyerjen veçanërisht me qumësht gjiri…”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2011
M T W T F S S
« Jun   Aug »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031