Fruktozat në nivele të larta mund të rrisin nivelin e kolesterinës së keqe

E Premte, 05 Gusht 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Fruktoza është sheqer i thjeshtë që gjendet në sasi të vogla në perime dhe fruta.
Shoqata amerikane e zemrës rekomandon që njeriu të marrë vetëm 5 për qind të kalorive ditore nga sheqernat e shtuar, por udhëzime të tjera dietike sugjerojnë se konsumimi deri në 25 për qind është në rregull.

Kohët e fundit, një  studim në “Journal of Clinical Endycrinology and Metabolism” (JCEM) shqyrtoi efektet e marrjes 25 për qind të kalorive nga fruktoza ose glukoza që është një tjetër sheqer i thjeshtë.

Sipas studimit,  ngrënia e fruktozës në nivele të larta, rezultoi në shtimin e kolestrerinës të keqe dhe të yndyrnave të tjera që ndikojnë në formimin e pllakëzave në enët e gjakut.

Autorët e studimit, shkencëtarë të universitetit të Kalifornisë në Davis, thonë se konsumimi i sheqerit mund të nxisë sëmundje në zemër, prandaj niveli maksimal prej 25 për qind i fruktozës që rekomandohet të merret nëpërmjet frutave dhe perimeve, duhet ri-vlerësuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

August 2011
M T W T F S S
« Jul   Sep »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031