Si mund të jetohet 100 vjeç?

E Diel, 07 Gusht 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Sa gjatë mund të jetojë njeriu? Pse disa njerëz jetojnë 100 vjeç? Për këtë, stili i jetesës mund të mos jetë faktor, thuhet në një studim të ri.  Studime të mëparëshme kanë treguar se gjenet dhe mënyra e jetesës janë dy faktorë kryesorë për një jetë të gjatë.

Por një studim botuar në revistën e Shoqatës amerikane mbi sëmundjet e moshës (Geriatrics Society), tregon se njerëzit mbi 90 vjeç e kanë arritur këtë moshë jo duke ngrënë ushqime të shëndetëshme, jo duke kryer ushtrime fizike dhe as  duke mos pirë alkohol ose duhan.

Shkencëtarët pranë kolegjit mjekësor Albert Einstein intervistuan rreth 500 hebraiko-gjermanë (ashkanazi), shumica gra me moshë mesatare 97 vjeç.

Pjesmarrësit u pyetën mbi mënyrën e jetesës kur kishin qenë 30 vjet më të rinj, në vitet 1970.

Pasi i grumbulluan të dhënat, autorët e studimit i krahasuan ato me të dhënat e nxjerra nga një studim mbarë kombëtar mes amerikanëve në vitet 1970.

Të dy grupet kishin ngjashmëri përsa i përket përdorimit të alkoholit, kryerjes së ushtrimeve fizike dhe dietave me kalori të ulët, por ndërsa grupi i parë kishte jetuar rreth 100 vjeç, shumë prej pjestarëve të grupit të amerikanëve nuk e kishin arritur këtë moshë.

Kjo i shtyu shkencëtarët të nxirrnin përfundimin se mënyra e jetesës midis dy grupeve nuk ishte faktor për një jetë të gjatë.

Por kritikët thonë se këto rezultate duhen vënë në pikëpyetje sepse autorët e studimit mbështeten në informata nga persona rreth 100 vjeç, kur dihet se kujtesa e njerëzve të kësaj grupmoshe  se cfarë kishin ngrënë, kishin pirë apo sa shumë ushtrime kishin bërë  30 vjet të shkuara, është e turbullt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

August 2011
M T W T F S S
« Jul   Sep »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031