Zemërimi, i keq për zemrën; e qeshura bën mirë

E Martë, 30 Gusht 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një studim i ri duket se vërteton thënien e urtë se qeshura është ilaçi më i mirë.

Dy studime të paraqitur në Shoqatën Evropiane të Kardiologjisë (ESC) tregojnë se zemërimi dhe e qeshura mund të ndikojnë shëndetin e zemrës.

Studimi i parë tregoi se zemërimi shton dukshëm përsëritjen e goditjeve në zemër tek pacientët me sëmundje kardio-vaskulare.

Studimi tjetër thotë se kur njerëzit qeshin enët kryesore të gjakut zgjerohen, duke e bërë qarkullimin e gjakut më të lehtë. Tek këta pacientë kur qeshnin u vu re një rënie e ndjeshme e rasteve të goditjeve në zemër.

Efekti ishte i ngjashëm me për përfitime nga ushtrimet aerobike dhe nga barnat statinë.

Autorët e studimit thonë se enët ose arteriet e gjakut zgjeroheshin dukshëm kur pjesmarrësit në studim shikonin filma komikë dhe arteriet e tyre tkurreshin ose ngushtoheshin kur ata shikonin filma të frikshëm ose me dhunë.

Studimi rekomandon më shumë qeshje dhe më pak zemërim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

August 2011
M T W T F S S
« Jul   Sep »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031