Kujtesë shëndetësore për prindërit me fëmijë në moshë për shkollë

E Enjte, 01 Shtator 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Ndërsa viti i ri shkollor fillon, ekspertët e shëndetësisë thonë se gjëja kryesore për prindërit në këtë periudhë është vaksinimi;

Për fëmijët në moshë për kopësht parashkollor;

– DTAP për difteri, tetanoz, pertusis

– POLIO
– Vaksinë shtesë kundër fruthit, shytave, rubeolës

– Vaksinën përfundimtare kundër lisë së dhenve

Për fëmijët në moshë për shkollë fillore;

– Vaksina kundër sëmundjes Meningococcal ku përfshihet Meningitis

– Vaksina përforcuese kundër tetanozit.

Për fëmijët në moshë për shkollë të mesme;

– Kontroll për abuzimin e substancave kimike (drogë)

– Kontroll për Depresion

– Kontroll të përvitshëm mjekësor

Disa ekspertë thonë se adoleshentëve duhet t’u jepet shansi të flasin me mjekun vetëm për vetëm, pa praninë e prindërve.

Atina e vjeshtës do të thotë periudhë gripi, prandaj edhe vaksina kundër gripit duhet të përfshihet në listën e kujdesit për fëmijët që kthehen në shkollë e kopësht.

Nuk duhet harruar ekzaminimi i syve; ndonjëherë fëmijëve në klasë u vjen turp të pranojnë se nuk janë në gjendje të shohin se çfarë është shkruar në dërrasën e zezë.

Gjithashtu, prindërt duhet t’u rikujtojnë fëmijëve higjenën në klasë – larja e duarve dhe mbulimi i gojës kur kolliten, këshillojnë ekspertët e shëndetësisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kujtesë shëndetësore për prindërit me fëmijë në moshë për shkollë

E Enjte, 01 Shtator 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Ndërsa viti i ri shkollor fillon, ekspertët e shëndetësisë thonë se gjëja kryesore për prindërit në këtë periudhë është vaksinimi;

Read the rest of this entry »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

September 2011
M T W T F S S
« Aug   Oct »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930