Shtohet rreziku i prekjes nga sëmundja COPD

E Hënë, 12 Shtator 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Rreziku për prekjen nga sëmundja COPD është më i lartë sesa rrezikui i prekjes nga sëmundjet e zemrës dhe disa lloj kanceresh.

COPD quhet shkurtimisht bllokim kronik i mushkërive. Një studim i ri tregon se COPD perben kërcënim më të madh sesa sëmundjet e zemrës dhe kanceri.

COPD përfshinë një sërë sëmundjesh që prekin mushkëritë, si bronkiti kronik dhe emfizema.

Simptomat janë vështirësi në frymëmarrje, gulçim dhe kollitje kronike që prodhon mukozë dhe që nganjëherë quhet gabimisht si “kollë e duhanpirësit.”

Një studim i ri botuar në revistën mjekësore Lancet tregon se 1 në çdo 4 persona 35 vjeç e lart kanë gjasa të preken nga COPD-ja në jetën e tyre, e krahasueshme kjo me diabetin dhe astmën.

Shkencëtarët vëzhguan 13 milionë kanadezë gjatë një periudhe prej 14 vjetësh.

Ata zbuluan se rreziku për prekje nga COPD-ja ishte;
2 herë më i lartë sesa i prekjes nga sëmundjet e zemrës
3 deri në 4 herë më i lartë sesa rreziku i prekjes nga kanceri i gjirit tek gratë dhe nga kanceri i prostatës tek burrat
Mbi 7 herë më i lartë sesa rreziku i prekjes nga kancere të tjerë

Ekspertët thonë se deri në vitin 2030, COPD-ja pritet të jetë shkaku i tretë më përhapur i vdekjeve në botë.

One response to “Shtohet rreziku i prekjes nga sëmundja COPD”

  1. Aqif Lala says:

    Kur mjeksia botërore dotë merret me semundje te tilla per ti parandaluar ato?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

September 2011
M T W T F S S
« Aug   Oct »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930