Një brez i ri grash me rrezik gjenetik për kancer të gjirit

E Martë, 13 Shtator 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Ka lajme shqetësuese rreth një lloji të ri kanceri në gji.

Një studim i kohëve të fundit sjell më shumë të dhëna për një lidhje të fortë gjenetike të kancerit të gjirit, duke e bërë diagnostikimin një çështje të ngutëshme familjare.

Gjenet BRCA1 dhe BRCA2 i përkasin një grupi gjenesh që njihen si “mbytës tumori”. Por mutacioni ose ndryshimi i këtyre gjeneve lidhet me kancerin e trashëguar të gjirit.

Rreziku i një gruaje për zhvillimin e kancerit të gjirit rritet shumë në qoftë se ajo trashëgon një mutacion të dëmshëm BRCA.

Studimi i botuar në revistën mjekësore “Cancer” tregon se nëse një grua zhvillon një gjen të ndryshuar BRCA në një moshë të caktuar, të afërmit e saj femra të brezit pasardhës mund të preken nga kanceri i gjirit 8 vjet më herët sesa ajo.

Autorët e studimit zbuluan se;

– Brezi i parë i grave në studim që kishin gjen BRCA të ndryshuar, ishin diagnostikuar me kancer në gji në moshën 48 vjeç.

– Mosha mesatare e diagnostikimit të kancerit të gjirit në brezin e dytë ra në 42 vjeç.

Bazuar në këto rezultate, autorët e studimit ri-afirmojnë këshillat e rrjetit kombëtar të Kancerit, që janë;

Kryerja e analizave dhe kontrollit për kancer në gji 5 deri 10 vjet më herët sesa mosha kur një paradhëse e brezit më të moshuar brenda familjes ishte diagnostikuar me kancer që lidhet me gjenet e dëmshme të ndryshuara BRCA.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

September 2011
M T W T F S S
« Aug   Oct »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930