Sartri për Gjon Milin (portret)

E Hënë, 26 Shtator 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Jean-Paul Sartri për një Ekspozitë me fotografitë e Milit në Paris, 1946. marrë nga “Photographs & Recollections” by Gjon Mili, 1980;

Ai ka kokën e një ngrënësi milingonash (anteater) që udhëhiqet nga nuhatja për t’u hedhur papritmas mbi prejën e tij.

Nën hundën, shumë poshtë saj, një palë mustaqe të vogla. Pjesa tjetër e fytyrës – sytë, mollëzat, flokët e shpërndarë – të kujtojnë një bandit malesh.

Para se t’a takoja Milin, kisha njohur vetëm fotografë që të nxjerrin në fotografi nisur nga një lloj zemërimi, si ai që vret. Mili nuk fyen; ai pëlqen çdo gjë: të ngrënët, të pirët, vallzimin. Harlemin e njeh më mirë se çdo i bardhë, Nju Jorkun, më mirë se kushdo tjetër.

Ai është i lumtur. Të vret – më keq akoma, dëshiron të robërojë. Edhe në fotografinë më të mirë, ti je jo më shumë se një trup i balsamosur, ruajtur në hipersulfat, ndërsa vetja jote e vërtetë ndryshon vazhdimisht nën trysninë e përjetësisë. Mili të mban në kurth të gjallë, të papërpunuar; në fotografinë e tij, ti vazhdon të luftosh me veten, si peshku në rrjetë.

Mili është njeri i kurtheve. Ai është plot marifete e lëvizje mashtruese që të ç’armatosin; çdo fotografi e tij është një provë, një përpjekje. Për Milin, mënyrat për të fotografuar janë të shumta sa edhe njerëzit.

Nëse të ka zgjedhur si pjesë të koleksonin e tij, ai jo vetëm që do të ngulë me thumb në tabelën e specieve të tij, të gjitha si të gjalla dhe duke luftuar, por, përtej kësaj, ai do të vëzhgojë a shqyrtojë për të njohur thellë e më thellë.

Thuhet se banorët primitivë të deteve të Jugut refuzojnë të lejojnë për t’u fotografuar, duke besuar se kështu mund të bëhen përgjithmonë robër të fotografit. Për të kuptuar urtësinë e tyre ju duhet vetëm të shikoni disa nga portretet e Gjon Milit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

September 2011
M T W T F S S
« Aug   Oct »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930