“Gjeni i alarmit”

E Premte, 30 Shtator 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Në Institutin Salk për Studime Biologjike, shkencëtarët kanë zbuluar çfarë ata e quajnë “gjeni i alarmit të orës biologjike”

Alarmin e orës e kanë dëgjuar të gjithë…është gjëja e parë që njeriu dëgjon dhe e fundit që don të dëgjojë, në mëngjes. Biologu Satchin Panda thotë se shumica e njerëzve janë zgjuar, kur alarmi për t’u zgjuar tingëllon. Ai thotë se tani shkencëtarët e dinë përse ndodh kjo:

“Në secilën prej qelizave tona është një proteinë, që ne e quajmë “par”, dhe numri i molekulave të kësaj proteine ngrihet e ulet gjatë ditës.”​​

Ndaj ndryshimit të numrit të molekulave në proteinën ‘par”, reagon truri dhe trupi. Doktor Panda thotë se ata zbuluan dy gjene që i thonë një personi se kur të zgjohet dhe kur të ngrihet. Shanset nuk janë të mira nëse personi është i moshuar. Doktor Panda i Institutit Salk, thotë se një gjumë i fragmentuar ose me copa mund të bëhet shkak për shëndet të dobët.

“Këto dy proteina janë të lidhura me kancerin dhe kur ato ndryshojnë ose nuk punojnë si duhet, kanceri mund të bëhet më agresiv.”

Doktor Panda beson se ky zbulim mund të parandalojë zhvillimin e sëmundjeve në pesë vitet e ardhshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

September 2011
M T W T F S S
« Aug   Oct »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930