Showing Archived Posts

Alzheimer dhe vetmi

E Premte, 16 Shtator 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Në Shtetet e Bashkuara është rihapur një debat se çdo të thotë dashuri, besnikëri, angazhim për miqtë dhe familjarët. Debati filloi me një shkëndijë nga evangjelisti Pat Robertson kur gjatë programit të tij televiziv “700 Club” tha se shkurorëzimi është i justifikuar nëse një nga bashkëshortët ka Alzheimer. Përgjigje të […]

Posted in Uncategorized

Çdo 7 sekonda, një vdekje nga diabeti

E Mërkurë, 14 Shtator 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Gati 26 milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara ose 8 përqind e popullsisë janë me diabet. Kjo është vetëm një pjesë e miliona të diagnostikuarve me këtë sëmundje në mbarë botën. Numri i njerëzve që vdesin çdo ditë nga diabeti është tronditës.

Posted in Uncategorized

Një brez i ri grash me rrezik gjenetik për kancer të gjirit

E Martë, 13 Shtator 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ka lajme shqetësuese rreth një lloji të ri kanceri në gji.

Posted in Uncategorized

Kur nevoja ishte e madhe

E Hënë, 12 Shtator 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes “…without me, there is no birthplace” – Dostojevski Me librin “Paqe dhe dashuni”, Tony Ndoj Prendushi ka krijuar manualin shqip të humanizmit dhe bamirësisë. Për këto dy fusha të gjera ndjenjash njerëzore, sado të punohet, kurrë nuk mund të thuhet se është bërë mjaft.Këtë e vërteton empirikisht Prendushi në librin […]

Posted in Uncategorized

Shtohet rreziku i prekjes nga sëmundja COPD

E Hënë, 12 Shtator 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Rreziku për prekjen nga sëmundja COPD është më i lartë sesa rrezikui i prekjes nga sëmundjet e zemrës dhe disa lloj kanceresh.

Posted in Uncategorized

Shtohet rreziku i prekjes nga sëmundja COPD

E Hënë, 12 Shtator 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Rreziku për prekjen nga sëmundja COPD është më i lartë sesa rrezikui i prekjes nga sëmundjet e zemrës dhe disa lloj kanceresh.

Posted in Uncategorized

Shkenca, psikologjia dhe varësia nga ushqimet

E Premte, 09 Shtator 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Është e vërtetë se shumë njerëz e kanë të vështirë të përmbahen kur është fjala për të ngrënë një ushqim të caktuar. Edhe pse e dinë se nuk është mirë për shëndetin e tyre, ata vazhdojnë të hanë dhe pak nga pak, një ditë shqetësohen se janë mbi peshë. 

Posted in Uncategorized

Shkenca, psikologjia dhe varësia nga ushqimet

E Premte, 09 Shtator 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Është e vërtetë se shumë njerëz e kanë të vështirë të përmbahen kur është fjala për të ngrënë një ushqim të caktuar. Edhe pse e dinë se nuk është mirë për shëndetin e tyre, ata vazhdojnë të hanë dhe pak nga pak, një ditë shqetësohen se janë mbi peshë. 

Posted in Uncategorized

SHBA, Studim mbi pijet e ëmbëla

E Shtunë, 03 Shtator 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Pavarësisht njoftimeve që i lidhin pijet e ëmbëla me mbipeshën, dhe përkundër përpjekjeve për të shkurajuar konsumin e tyre, një studim i ri nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) zbulon se amerikanët konsumojnë një sasi të madhe të këtyre lloj pijeve.

Posted in Uncategorized

SHBA, Studim mbi pijet e ëmbëla

E Shtunë, 03 Shtator 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Pavarësisht njoftimeve që i lidhin pijet e ëmbëla me mbipeshën, dhe përkundër përpjekjeve për të shkurajuar konsumin e tyre, një studim i ri nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) zbulon se amerikanët konsumojnë një sasi të madhe të këtyre lloj pijeve.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

September 2011
M T W T F S S
« Aug   Oct »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930