Grimi i fytyrës i bën gratë të duken më inteligjente

E Martë, 04 Tetor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Shumë studime janë kryer mbi strukturën e lindur të fytyrës, dhe njerëzit nga të gjitha kulturat dhe kontinentet janë kryesisht të një mendimi se çfarë quhet “fytyrë e  bukur.” Duke lënë mënjanë bukurinë e natyrshme, një studim i ri tregon se gratë, kur përdorin kozmetikë, ndryshojnë dukshëm perceptimin e të tjerëve ndaj tyre.

Shkencëtarë nga universiteti Harvard, spitali i përgjithshëm në Massachusetts dhe  firma e prodhimeve kozmetike Proctor Gamble, morën 149 burra dhe gra dhe u treguan atyre 4 fotografi të ndryshme femrash. Në fotot e para ato ishte pa grim në fytyrë, dhe në secilat nga tre fotot pasuese në mënyrë progresive ato paraqiteshin me kozmetikë në fytyrë.

Pjesëmarrësit – si burra dhe gra – i vlerësuan fotot për natyrën tërheqëse, pëlqyeshmëri, besueshmëri, dhe kompetencës.

Rezultatet ishin: sa më shumë kozmetikë që një grua përdorte aq më tërheqëse  dukej. Por edhe kozmetika mund të ketë një kufi, thotë studimi, sepse kur eksperimenti u përsërit me pak ndryshim në shtimin e grimit, fytyrat me shumë grim u vlerësuan si më pak të besueshme sesa fytyrat pa asnjë lloj kozmetike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

October 2011
M T W T F S S
« Sep   Nov »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31