Yoga ndihmon shërimin e dhimbjeve kronike të kurrizit

E Martë, 25 Tetor 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Shkencëtarët thonë se kanë gjetur prova të reja se një mënyrë e vjetër mund të ndihmojë në zbutjen e dhimbjeve të shpinës.

Miliona amerikanë vuajtjnë nga dhimbjet kronike të kurrizit. Ndonjëherë duket se mënyrat e trajtimit janë po aq të shumta sa edhe dhimbjet.

Një studim i kryer nga Arkivat e Mjekësisë të Brendshme shton edhe jogën (yoga) në këtë listë trajtimesh.

230 pacientë me dhimbje kronike të kurrizit u ndanë në 3 grupe

– Një grup mori klasa javore të jogës

– Grupi i dytë mori klasa fizkulture

– Grupit të tretë iu dha një libër mbi vetë-kujdesin shëndetësor

Pas 12 javësh, grupi i jogës njoftoi rezultate më të mira sesa grupi që kishte lexuar librin sesi të kujdesej për dhimbjet.

Shkencëtarët nuk vunë re ndonjë dallim të statusit funksional mes pjesmarrësve në grupin e jogës dhe atyre që kishin kryer fizkulturë, si lëvizje krahësh e këmbësh.

Sipas autorëve të studimit, kjo tregon se përfitimet nga joga janë më shumë rezultat i lëvizjeve fizike se sa nga përqëndrimi mendor, që ofron kjo mënyrë e lashtë meditimi.

One response to “Yoga ndihmon shërimin e dhimbjeve kronike të kurrizit”

  1. Qemal says:

    Edhe pse shkenca ka përparuar, ka shumë mënyra të tjera të njohura si mjëkesi popullore apo edhe shpirtërore, që japin efekte po aq pozitive. Shpesh me këto mënyra edhe abuzohet nga persona të ndryshëm mashtrues, por që për hir të së vërtetës këto duhen përdorur dhe të mos harrohen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

October 2011
M T W T F S S
« Sep   Nov »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31