Objektet me më shumë mikrobe

E Enjte, 27 Tetor 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Mikrobet janë kudo. Megjithatë, pak njerëz ndalen për të menduar rreth tyre.

Një grup shkencëtarësh kreu kohët e fundit një studim mbi objektet që përmbajnë më shumë mikrobe dhe që një person i ndesh çdo ditë gjatë rrugës nga shtëpia në punë e anasjelltas.

Ata shqyrtuan qindra objekte në gjashtë qytete të mëdha si Atlanta, Chicago, Dallas, Los Angeles, Miami dhe Filadelfia.

Shkencëtarët arritën në përfundimin se objektet më të ndotura amerikanët i ndeshin në dorezat e pompave të karburantit. Kutitë postare ishin objektet e dyta me më shumë mikrobe. Këto sipërfaqe nuk pastrohen rregullisht dhe mikrobet që marrin duart mund të transferohen deri në 7 herë para se të largohen.

Studimi këshillon shmangien e prekjes së fytyrës dhe gojës me duar; larjen e duarve para ngrënies, si dhe larjen e tyre sapo personi mbërrin në vendin e punës ose shtëpi.

One response to “Objektet me më shumë mikrobe”

  1. teme shume e qelluar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

October 2011
M T W T F S S
« Sep   Nov »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31