Showing Archived Posts

Një mënyrë trajtimi për migrenën

E Hënë, 10 Tetor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Më shumës e 29 milionë amerikanë vuajnë nga dhimbje e migrenës. Gratë kanë 3 herë më shumë gjasa sesa burrat të preken pres saj. Migrena cilësohet si një nga llojet më të këqia të dhimbjeve kronike. Por ajo edhe mund të trajtohet suksesshëm, kirurgjikisht.

Posted in Uncategorized

Shenjat paralajmëruese të kancerit pankreatik

E Premte, 07 Tetor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kanceri pankreatik është lloji më vdekjeprurës mes sëmundjeve kanceroze. Rreth 37 mijë amerikanë vdesin çdo vit prej tij. Me këtë kancer janë përballur vitet e fundit aktori Patrick Swayze, shkencëtari i informatikës Randy Pauch dhe themeluesi i firmës Apple, Steve Jobs; që të tre vdiqën, e humbën betejën me ‘të, […]

Posted in Uncategorized

Trajtim kirurgjik i dhimbjes kronike

E Enjte, 06 Tetor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Rreth 100 milionë amerikanë vuajnë nga dhimbjet kronike. Krahas vuajtjeve njerëzore, këto dhimbje kushtojnë deri në 600 miliardë dollarë në vit në kujdes mjekësor dhe prodhimtari.

Posted in Uncategorized

Trajtim kirurgjik i dhimbjes kronike

E Enjte, 06 Tetor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Rreth 100 milionë amerikanë vuajnë nga dhimbjet kronike. Krahas vuajtjeve njerëzore, këto dhimbje kushtojnë deri në 600 miliardë dollarë në vit në kujdes mjekësor dhe prodhimtari.

Posted in Uncategorized

Veprimtaria fizike, mekanizëm kundër qelizave të kancerit

E Mërkurë, 05 Tetor 2011
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Dëshmi bindëse se ushtrimet fizike ndihmojnë pacientët e kancerit.

Posted in Uncategorized

Veprimtaria fizike, mekanizëm kundër qelizave të kancerit

E Mërkurë, 05 Tetor 2011
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Dëshmi bindëse se ushtrimet fizike ndihmojnë pacientët e kancerit.

Posted in Uncategorized

“Ndalohet punësimi i duhanpirësve?!”

E Martë, 04 Tetor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i AmerikësDisa e quajnë masë në kërkim për mirëqenie, të tjerët thonë se është tejet ekstreme.

Posted in Uncategorized

Grimi i fytyrës i bën gratë të duken më inteligjente

E Martë, 04 Tetor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shumë studime janë kryer mbi strukturën e lindur të fytyrës, dhe njerëzit nga të gjitha kulturat dhe kontinentet janë kryesisht të një mendimi se çfarë quhet “fytyrë e  bukur.”

Posted in Uncategorized

Grimi i fytyrës i bën gratë të duken më inteligjente

E Martë, 04 Tetor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shumë studime janë kryer mbi strukturën e lindur të fytyrës, dhe njerëzit nga të gjitha kulturat dhe kontinentet janë kryesisht të një mendimi se çfarë quhet “fytyrë e  bukur.”

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

October 2011
M T W T F S S
« Sep   Nov »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31