Lëkura ka “sy”

E Enjte, 03 Nëntor 2011
Leave a comment
Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës
Trupi është organizëm i përbërë nga organizma më të vogla. Pra, çdo organizëm është trup në miniaturë dhe logjikisht, në vetëvete duhet të ketë gjitha tiparet; tru, gojë, sy, veshë etj.

Për këtë shkenca është e vetëdijshme, por e ka vështire t’a provojë a përcaktojë. Prandaj puna e shkencëtarëve vazhdon, nxitur nga e panjohura.

Nga ky prizëm, shkencëtarët prej kohësh kanë pyetur: Si e di lëkura për të filluar procesin e nxirrjes, pasi rrezet e diellit e godasin atë? Përgjigja vazhdon të jetë disi mister.
Tani, shkencëtarët kanë zbuluar se lëkura ka “sy” dhe është në gjendje të “shohë” afrimin e rrezeve ultravjollcë të diellit duke përdorur një ndjesor drite, pigment që gjendet edhe në sytë tanë. Sapo lëkura “sheh” rrezet e diellit, ajo e di se po ekspozohet ndaj rrezatimit të dëmshëm ultravjollcë, dhe fillon të ndryshojë ngjyrë (të nxihet), thotë Elena Oancea, profesoreshë e biologjisë në Universitetin Brown.
Procesi është shumë i shpejtë, thotë ajo, dhe nxirrja e lëkurës e ekspozuar në diell, është përgjigje mbrojtëse ndaj melanomës. Melanina është pigmenti përgjegjës për nxirrjen e lëkurës. Besohet se Melanina thith radioaktivitetin (të gjitha rrezet e dëmshme) duke mbrojtur qelizat e lëkurës nga rrezet ultravjollcë të diellit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

November 2011
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930