“Ngrirja” e trurit

E Premte, 11 Nëntor 2011
4 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Kur një person është nën trysni apo nën vëzhgimin e të tjerëve, mendja “ngrin”. Personi nuk është në gjendje të kujtojë as emrin e vet, apo gjërat më të thjeshta. Dhe nuk ka gjë më të keqe sesa të harrosh plotësisht kur je në televizion, para miliona shikuesve.

Kjo i ndodhi guvernatorit të Teksasit Rik Perri, para dy ditësh gjatë një debati presidencial në televizion, por i ka ndodhur edhe guvernatorit të Arizonës, Jan Brewer, pak kohë më parë; siç u ka ndodhur këngëtarëve të njohur harrimi i fjalëve të himnit kombëtar në hapje të një veprimtarie sportive; apo harrimi i emrit të gruas siç i ndodhi aktorit Christian Bale në ceremoninë për dhënien e çmimeve Oscar. Pra guvernatori i Teksasit Rik Perri iu shtua grupit të njerëzve që vuajnë nga “ngrirja e trurit”.

Doktor Michael De Georgia, neurolog në Kleveland të shtetit Ohajo thotë se njeriu përdor pjesën ballore të trurit për të përpunuar informacionin dhe organizuar kujtimet. Problemi është se kjo pjesë e trurit është tepër e ndjeshme ndaj ankthit. Kur një person është nën trysni, a nënvështrimin këmbëngulës të të tjerëve, ai/ajo bëhet nervoz, pjesa ballore e trurit bllokohet nga vërshimi i hormoneve që e shkëpusin atë nga pjesa tjetër e trurit duke e bërë të vështirë për të rikujtuar diçka. Kjo shpjegon arsyen përse gjykatësi i lartë John Roberts harroi fjalët e betimit, ose përse George Bush i nervozuar donte t’i thoshte gazetarit “nëse më gënjen një herë, turpi yt; nëse më gënjen dy herë, turpi është imi” – por nga nervozizmi, përfundoi duke thënë “…nëse gënjen një herë, turpi yt; më gënje dhe t’i s’mund të më gënjesh përsëri”

Duket se në raste të tilla, shprehja “s’më kujtohet” është rrugëdalja më e mirë, por kur truri “ngrin” as “s’më kujtohet” nuk kujtohet.

4 responses to ““Ngrirja” e trurit”

 1. filloreta says:

  gjithqka asht e mundur…?

 2. Ndoi Hoti says:

  Kjo nuk esht rastesi, por mendoj se u ndodsh njerzve jo shum te pasur ne kulture, pra atyre njerzve qe duan te thone me shume seç dine, keta behen te mjere para auditoresh, para kamerave, sepse ai qe eshte i pasur ka dyqind menyra pewr te dale nga situata, ai le dhe hapsiren e nevojshme mes fjaleve dhe fjalive, shum-shum me nje lapsus te vogel e kalon poir kurre nbuk stonon dukshem apo aq me paK te konfuzohet,, ta kape ngerci ne fyt etj. Mjere ai njeri , qe don te tregohet me i ditur sec eshte- na thoshte shkrimtari madh shqiptar me 1986 ne nje takim ne qytetin studenti ne TIRANE….

 3. bumi says:

  Ngrirja e trurit eshte nje gje ku cdokujt i ka ndodhur me teper se nje here.Aspak nuk mund te pajtohem me ate se ngrirja e trurit nuk mund ti ndodhe personave qe kan njohuri,dhe kulture.Mund ta merrni me mend kur me ore te tere duke e kujtiar pas nje dyte.

 4. Valjmir says:

  Ngerci ne fyt nuk kap po goja ndalohen.nderkoh edhe gjuha hyn te mbrenda,nderkohe ne at periudhe njeriu shkumbohet nga goja pasi truri ngrihet d.m.th nuk ndjen fare asgje dhe humb vetedijen gjith ket shkurtes te vogel pe lidhi se truri Kordinon gjitha organet e njeriut them dhe nje Fjale popullore po iku Truri nuk vyn trupi ju pershendes me Respekt Valjmiri 🙂 .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

November 2011
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930