Efekti Domino i dietës

E Hënë, 14 Nëntor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një studim vë në dukje se kur një anëtar i familjes i nënshtrohet ditetës për të rënë nga pesha, në këtë betejë përfshihen edhe pjestarë të tjerë të familjes.

Terapia Njohje-Sjellje ose CBT – është një strategji dietike që përpiqet të ndryshojë qasjen apo qëndrimin e njerëzve ndaj të ngrënit dhe zakoneve të tjera të jetesës.

Studimi i botuar në revistën e shoqatës dietike amerikane trajton çështjen nëse kjo lloj terapie ndikon edhe tek të afërmit e një personi i përfshirë në të.

Shkencëtarët morrën në shqyrtim pjestarët e familjeve të 149 pacientëve mbipeshë. Ndërsa pacientët iu nënshtruan për 6 muaj terapisë CBT, të afërmit e tyre kryesisht bashkëshortë ose fëmijë të rritur treguan shenja të efekteve të dietës.

Gjatë kohës së terapisë, pjestarët e tjerë të familjes morën çdo ditë rreth 200 kalori më pak, hëngrën ushqime me më pak yndyrna e karbohidrate dhe përdorën më shumë fruta sesa më parë.

Sipas studimit, një arsye e mundshme e këtij efekti është se në përpjekje për të ndihmuar personin mbi peshë të përfshirë në terapi, gjatë kohës së terapisë, pjestarët e familjes nuk blenë ushqime me përmbajtje të lartë yndyrnash dhe sheqernash për të mbajtur larg tundimin. Në këtë mënyrë humbja e peshës bëhet një çështje e mbarë familjes.

Autorët e studimit thonë se Terapia Njohje – Sjellje ose CBT nuk është shumë e përhapur për arsye se kushton shumë dhe se shpenzimet jo gjithmonë mbulohet nga sigurimet shëndetësore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

November 2011
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930