Qelizat embrionale rigjenerojnë muskulin e zemrës

E Martë, 15 Nëntor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Në rrethet mjekësore e quajnë zhvillim historik në trajtimin e sëmundjeve të zemrës.

Për herë të parë, shkencëtarët kanë treguar se zemra e pacientit mund të përmirësojë funksionimin duke përdorur qelizat e veta embrionale.

Zemra bëhet e paaftë dhe mund të preket fatalisht kur muskuli i zemrës është dëmtuar ose nuk mund të pompojë efektivisht gjak. Në një zhvillim të rëndësishëm në fushën e qelizave embrionale, shkencëtarët tani janë në gjendje të përdorin qelizat embrionale të zemrës për të rigjeneruar indet e dëmtuara në këtë organ.

Studimi i botuar në revistën mjekësore Lancet, jep hollësi mbi ecurinë e trajtimit të 16 pacientëve me paaftësi të rëndë të zemrës. Qelizat embrionale të pacientëve u morrën dhe u injektuan përsëri në zemrat e tyre.

Si rezultat, funskionimi i zemrës u përmirësua dukshëm. Por më premtues është fakti se efektet pozitive ishin më të dukëshme edhe një vit pas procedurës, çka tregon se qelizat ishin në gjendje të vazhdonin rigjenerimin.

Kjo është hera e parë që trajtimi me qeliza embrionale tregon se mund të rigjenerojë muskulin e zemrës së njeriut. Megjithëse prova të tjera nevojiten, ekspertët thonë se këto rezultate janë po aq historike sa ç’ishte transplantimi i parë me sukses i zemrës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

November 2011
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930