Antibiotikët, jo gjithmonë të nevojshëm

E Enjte, 17 Nëntor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Antibiotikët janë të efektshëm në luftën kundër baktereve, por nuk vlejnë për sëmundje të shkaktuara nga viruse si të ftohurit apo infeksionet në rrugët e frymëmarrjes.  Marrja e antibiotikëve për arsye të gabuar mund të sjellë më shumë dëm sesa dobi.

Antibiotikët përdoren për të trajtuar infeksionet bakteriale të grykës dhe bajameve. Por të ftohurit e zakonshëm, shumë prej dhimbjeve të grykëve, bronkitet akute dhe shumë prej infeksione sinuseve dhe të veshëve shkaktohen nga viruse. Dhe antibiotikët nuk i shërojnë këto infeksione, por vetëm e bëjnë personin e sëmurë të  ndjehet më mirë dhe të tjerët të mos sëmuren.

Qendra për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve paralajmëron se përdorimi i tepruar dhe i papërshtashëm i këtyre ilaçeve ndikon në shtimin e baktereve rezistent  ndaj antibiotikëve. Dhe kështu antibiotikët bëhen të padobishëm pikërisht atëherë kur duhen më shumë për të luftuar një infeksion bakterial.

Ndërsa stina e gripit po afron, ekspertët këshillojnë që prindërit me fëmijë të vegjël, të bisedojnë me mjekun rreth mënyrës më të mirë për trajtimin e simptomave të një infeksioni viral, trajtim ku përfshihet pushim i mjafshtueshëm, marrja e lëngjeve dhe barna pa recetë, por të mos këmbëngulni për antibiotikë nëse mjeku thotë se fëmija nuk ka nevojë për to.

Burimi: http://www.cdc.gov/Features/getsmart/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

November 2011
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930