Kafeja mund të mbrojë kundër kancerit Endometrial

E Mërkurë, 23 Nëntor 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një filxhan kafe në ditë mund të ndihmojë për të mbajtur larg kancerin.

Ky shihet si një lajm i rëndësishëm, veçanërisht për shëndetin e grave. Kanceri endometrial është forma më e zakonshme e kancerit të mitrës.

Instituti Kombëtar i Kancerit thotë se mbi 46 mijë raste të reja do të diagnostikohen këtë vit në Shtetet e Bashkuara dhe më shumë se 8 mijë gra do të humbasin jetën nga kjo sëmundje.

Një studim i botuar në revistën “Cancer, Epidemiology, Biomarkers and Prevention” arrin në përfundimin se konsumimi afatgjatë i kafesë mund të shoqërohet me pakësimin e rasteve të kancerit endometrial.

Sipas studimit kafeja shfaqet si një mjet mbrojtës ndaj kancereve që janë të lidhur me mbipeshën, estrogjenin dhe insulinën.

Pirja e më shumë se një filxhani me kafe në ditë ul 25 përqind rrezikun e kancerit endometrial, në krahasim me gratë që pijnë më pak se një filxhan në ditë.

Për këtë, shkencëtarët citojnë vetitë antioksidante në vend të kafeinës si komponentë të shëndetshëm të kafesë.

Natyrisht, shumë kafeinë mund të bëhet shkak problemesh për disa njerëz dhe se shtimi i qumështit dhe sheqerit në kafe mund të ndikojë në uljen e përfitimeve të mundëshme shëndetësore.

One response to “Kafeja mund të mbrojë kundër kancerit Endometrial”

  1. bumi says:

    Shoqeia nuk mund te vendose se cfar eshte e vertete,shumica e njerezve thone;mos pi shume kafe se te ben shum dem per shendetin.Po me ne fund tu besojme ketyre mjekeve qe bejne studime disa vjecare.Ne i bejme gabimet vete se dicka qe eshte e shendetshme nje ose dy filxhana kafe ne dite,ne i bejme gjashte ose shtate,ku mendojme se me me shume kafe do te jemi edhe me te mbrojtur nga kanceri ose semundjet tjera.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

November 2011
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930