ShBA, shtohet numri i mbi 90 vjeçarëve

E Mërkurë, 23 Nëntor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Sipas shifrave qeveritare, grupmosha mbi 90 vjeç është segmenti me rritje më të shpejtë mes popullatës së moshuar.

Në vitin 1980, në Shtetet e Bashkuara kishte 720 mijë burra e gra mbi 90 vjeç. Nga fundi i vitit të kaluar ky numër arriti në 1.9 milionë…dhe vazhdon të rritet.

Ata/ato janë quajtur “më pleq mes pleqve”

Deri kohët e fundit, kjo shprehje përfshinte personat midis moshës 85 dhe 89 vjeç.

Por të dhënat e zyrës së regjistrimit të popullsisë tregojnë se “tavani” i moshës është ngritur. Amerikanët mbi 90 vjeç janë shtuar në numër më shpejt sesa grupet e tjera të moshave. Edhe përpjestimi i tyre brenda popullatës së moshuar gjithashtu po zgjerohet.

Shifrat tregojnë se:

– Popullata 90 vjeç e sipër është kryesisht e bardhë

– Femrat tejkalojnë burrat gati 3 me 1

– Rreth 80 përqind e grave janë të veja, ndërsa më shumë se 40 përqind e burrave janë të martuar

– Shumica kanë të paktën një diplomë të shkollës së mesme

– Ata janë pothuajse të gjithë të mbuluar nga sigurimi shëndetësor

– Të ardhurat nga Sigurimet Shoqërore përfaqësojnë pothuajse 50 përqind të të ardhurave të përgjithëshme personale

Studimi, bazuar në të dhënat e zyrës së regjistrimit të popullsisë, parashikon që në vitin 2050 – numri i mbi 90 vjeçarëve të arrijë në më shumë se 9 milionë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ShBA, shtohet numri i mbi 90 vjeçarëve

E Mërkurë, 23 Nëntor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Sipas shifrave qeveritare, grupmosha mbi 90 vjeç është segmenti me rritje më të shpejtë mes popullatës së moshuar.

Read the rest of this entry »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

November 2011
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930