Solucion i ri premtues kundër prishjes së dhëmbëve

E Diel, 27 Nëntor 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Gërryerja e dhëmbëve pritet të bëhet dukuri e së kaluarës. Një gargarë e ashtuquajtur  “Bombë Inteligjente” mendohet se eliminon bakterin përgjegjës për prishjen e dhëmbëve. Me aq shpresë e enthusiazëm shihet ky solucion, sa që disa thonë se  mund çojë një ditë në nxjerrjen e furçave të dhëmbëve  jashtë përdorimit.

Shkencëtarët në universitetin e Kalifornisë në Los Anxheles kanë zhvilluar një lloj gargare të tillë, që deri tani është provuar vetëm klinikisht. Mikrobiologja Gena Trible në klinikën dentare në UTHealth në Teksas thotë se  solucioni i ri mbyt bakterin kryesor përgjegjës për shndërrimin e sheqerit në acid gërryerës të dhëmbëve. Por Dr. Trible thotë se provat klinike janë në fazat fillestare dhe efektet anësore të gargarës së re ende nuk dihen. Ajo nuk beson se ky solucion një ditë do të zevendësojë furçat e dhëmbëve apo nevojën për dentistë. Shkencëtarët në universitetin e Kalifornisë në Los Axheles planifikojnë prova të tjera më të gjëra klinike pranverën e ardhëshme.

One response to “Solucion i ri premtues kundër prishjes së dhëmbëve”

  1. Shpresoj te jape zgjidhe dhembeve per te gjith kete po presim per shqetesimet e dhemeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Solucion i ri premtues kundër prishjes së dhëmbëve

E Diel, 27 Nëntor 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Gërryerja e dhëmbëve pritet të bëhet dukuri e së kaluarës. Një gargarë e ashtuquajtur  “Bombë Inteligjente” mendohet se eliminon bakterin përgjegjës për prishjen e dhëmbëve. Read the rest of this entry »

One response to “Solucion i ri premtues kundër prishjes së dhëmbëve”

  1. Shpresoj te jape zgjidhe dhembeve per te gjith kete po presim per shqetesimet e dhemeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

November 2011
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930