Gjigandizmi

E Hënë, 28 Nëntor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Kur trupi është disa herë më i madh sesa masa normale, edhe një gjë e vogël, si për shembull gjetja e venës për të marrë gjak, bëhet një sipërmarrje e vështirë e plot dhimbje.  Këtë është duke provuar 25 vjeçarja Tanya Angus në një klinikë në Las Vegas. Por marrja e gjakut në këtë rast mund të ndryshojë rrjedhën e jetës së saj. Ajo vuan nga sëmundja e gjigandizmit.

U bënë 6 muaj që ajo merr lloj-lloj barnash, shumë prej të cilave eksperimentale, për të ndalur rritjen e trupit.

Një tumor masiv në tru (petuitary gland) nxit së tepërmi hormonin e rritjes, edhe pse analiza e fundit e gjakut tregonte një farë përmirësimi. Tumorë të tillë janë zakonisht beninjë (jo kancerozë). Trupi i saj vazhdon të rritet duke e bërë të padurueshme ngarkesën  fizike dhe emocionale. “Shoh veten që po shkatërrohem, megjithëse dëshira për t’a luftuar këtë sëmundje nuk më mungon”, thotë ajo.

Përderisa analizat kanë treguar se rritja e trupit sikur është ndalur, Tanya tani pret t’i nënshtrohet një operacioni në tru për heqjen e tumorit. Mjekët thonë se në këtë rast, operimi është rruga e vetme dhe pas operacionit, mbetet vetëm shpresa. Ekspertët thonë se nëse tumori do të ishte zbuluar herët, Tanya dhe mjekët do t’a kishin pasur më të lehtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

November 2011
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930