Kur mbingrënia, kaloritë, dhe jo proteina, ndikojnë në shtimin e yndyrnave të trupit

E Martë, 03 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

60 përqind e të rriturve amerikanë janë mbipeshë. Por një studim në Revistën e Shoqatës Mjekësore Amerikane (JAMA) tregon se rol për mbipeshën nuk luan vetëm numri i përgjithshëm i kalorive.

Gjatë studimit, 25 burra e gra të moshës 18 deri 35 vjeçare, të cilët ishin në peshë normale ose pak mbipeshë, iu nënshtruan një diete duke marrë pothuajse 1 mijë kalori në ditë nëpërmjet ushqimeve me nivel proteniash të ulët, normal dhe të lartë.

Pas 8 javëve, të gjithë kishin shtuar peshë. Studiuesit vunë re se ruajtja e yndyrnave ishte e njëjtë për të tri nivelet e proteinave.

Por autorët zbuluan se pjesmarrësit që kishin ndjekur një dietë me nivel të ulët-proteinash shtuan 50 përqind më pak peshë trupore, në krahasim me ata që kishin marrë ushquime me nivel të lartë ose normal proteinash në ushqim.

Megjithatë, shkencëtarët zbuluan se personat që kishin marrë nivel të ulët proteinash ranë nga pesha duke humbur indet e trupit, gjë që nuk është një mënyrë e shëndetshme për të humbur peshë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2012
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031