Foshnjet mësojnë të flasin duke lexuar buzët

E Martë, 17 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një studim i ri mbi këtë temë mund të ndihmojnë edhe për të diagnostikuar autizmin tek fëmijët. Bebet belbëzojnë ndërsa përpiqen të formojnë fjalët e tyre të para.

Një studim i ri tregon se foshnjet mësojnë të flasin jo vetëm duke dëgjuar, por edhe duke parë.

Studimi në Punimet e  Akademisë Kombëtare të Shkencës thotë se kur foshnjet hyjnë në fazën e belbëzimit, ata aktualisht bëhen lexues buzësh, duke e përqëndruar vemendjen e tyre në gojën e personit që flet derisa mësojnë format bazë të të folurit e gjuhës së tyre.

Autorët thonë se ky studim mund të ndihmojë edhe për diagnostikimin e autizmit në fazën më të herëshme se kurrë  më parë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2012
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031