Një kombinim barnash duket premtues kundër tumoreve të kancerit në gji

E Martë, 17 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Disa lajme të mira në luftën kundër kancerit të gjirit. Studimi i fundit vjen si një grusht i dyfishtë ndaj kësaj sëmundjeje.  Ndër gratë amerikane, kanceri i gjirit është forma e dytë më e zakonshme e sëmundjes. Dhe mes kancereve, vetëm kanceri i mushkërive vret më shumë gra.

Një studim i botuar në “Lancet Oncology” sjell atë që ekspertët e cilësojnë  “përparim mbresëlënës në terapinë kundër kancerit.”

Studimi zbuloi se dy barna kundër kancerit- Herceptin dhe Tykerb – kur bashkojnë forcat forcat – ulin ndjeshëm madhësinë e tumorit të kancerit të gjirit.

Gjatë një prove klinike, gra me kancer të llojit “HER2 POZITIVE”  u trajtuan me të dyja këto barna njëherësh. Pas gjashtë javësh, tumori i kancerit në gji u zvogëlua 20 përqind më shumë sesa kur barnat merreshin veç e veç.

Herceptin tashmë është miratuar për t’u përdorur në terapi kundër kancerit të gjirit; ndërsa Tykerb është përdorur vetëm për trajtimin e kancerit në shkallë të avancuar. Kjo është hera e parë që këto dy ilaçe vihen së bashku në provë. Dhe sigurisht prova të tjera nevojiten.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Një kombinim barnash duket premtues kundër tumoreve të kancerit në gji

E Martë, 17 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Disa lajme të mira në luftën kundër kancerit të gjirit. Studimi i fundit vjen si një grusht i dyfishtë ndaj kësaj sëmundjeje.  Read the rest of this entry »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2012
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031