Showing Archived Posts

Numri i faktorëve të rrezikut parashikon shanset e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës

E Enjte, 26 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i botuar ne revistën e shoqatës amerikane të mjekësisë (JAMA) tregon se kur një person përmban njëherësh disa nga faktorët e rrezikut për sëmundje në zemër, kjo është koha për t’u shqetësuar.

Posted in Uncategorized

Numri i faktorëve të rrezikut parashikon shanset e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës

E Enjte, 26 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i botuar ne revistën e shoqatës amerikane të mjekësisë (JAMA) tregon se kur një person përmban njëherësh disa nga faktorët e rrezikut për sëmundje në zemër, kjo është koha për t’u shqetësuar.

Posted in Uncategorized

Veprimtaria mendore vonon Alzheimerin

E Enjte, 26 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri nga shkencëtarë të universitteit të Kalifornisë në  Berkeley zbulon dëshmi fizike se njerëzit që sfidojnë veten intelektualisht, ulin ndjeshëm rrezikun e prekjes nga sëmundja e Alzheimerit. Me pak fjalë,  kjo sëmundje e trurit mund të luftohet nga vetë truri.

Posted in Uncategorized

Veprimtaria mendore vonon Alzheimerin

E Enjte, 26 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri nga shkencëtarë të universitteit të Kalifornisë në  Berkeley zbulon dëshmi fizike se njerëzit që sfidojnë veten intelektualisht, ulin ndjeshëm rrezikun e prekjes nga sëmundja e Alzheimerit. Me pak fjalë,  kjo sëmundje e trurit mund të luftohet nga vetë truri.

Posted in Uncategorized

Gratë, më të ndjeshme ndaj dhimbjes

E Enjte, 26 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Pyetja shtrohet; A ndjejnë gratë më shumë dhimbje sesa meshkujt? Kjo varet se kush pyetet. 

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2012
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031