Numri i faktorëve të rrezikut parashikon shanset e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës

E Enjte, 26 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një studim i botuar ne revistën e shoqatës amerikane të mjekësisë (JAMA) tregon se kur një person përmban njëherësh disa nga faktorët e rrezikut për sëmundje në zemër, kjo është koha për t’u shqetësuar.

Sa prej këtyre fakorëve për sëmundje kardio-vaskulare keni?

-kolesterol

-pirje duhani

-diabet

-presion gjaku

Me secilin nga këta faktorë, në një jetëgjatësi 80 vjetësh, rreziku për të pësuar një goditje në zemër ose në tru rritet ndjeshëm, thuhet në studim.

Shkencëtarët shqyrtuan të dhënat e 17 studimeve të mëparëshme me rreth 250 mijë pjesmarrës.

Ata zbuluan se për 45 vjeçarët – rreziku e një problemi kardio-vaskulare rritet;

1.4% për ata pa asnjë faktor rreziku

49.5% për ata me 2 ose më shumë faktorë rreziku.

Rreziku i vdekjes rritur nga 9,1% në 32,5%.

Ndërsa 55 vjeçarët pa asnjë faktor rreziku kishin një rrezik 4,7% për vdekje nga sëmundje kardio-vaskulare.

Ky rrezik u rrit në 29.6% për personat 55 vjeçarç me me 2 ose më shumë faktorë rreziku.

Autorët e studimit thonë se trajtimi më agresiv i këtyre faktorëve mund të ndihmojë për parandalimin e sëmundjeve të zemrës para se ato të zhvillohen ose të shkaktojnë vdekje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2012
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031