Showing Archived Posts

PFC ul efikasitetin e vaksinave

E Mërkurë, 25 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i kohëve të fundit tregon se PFC-të dobësojnë efikasitetin e vaksinave  rutinë të fëmijëve.  PFC njihen edhe si Teflon. 

Posted in Uncategorized

PFC ul efikasitetin e vaksinave

E Mërkurë, 25 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i kohëve të fundit tregon se PFC-të dobësojnë efikasitetin e vaksinave  rutinë të fëmijëve.  PFC njihen edhe si Teflon. 

Posted in Uncategorized

Një qasje e re kirurgjike

E Martë, 24 Janar 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mjekët tani përdorin valët zanore në vend të bisturisë; koha e rimëkëmbjes është e shpejtë, vetëm disa sekonda. Dhe rezultatet e para të një qasje të tillë janë dramatike.

Posted in Uncategorized

Një qasje e re kirurgjike

E Martë, 24 Janar 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mjekët tani përdorin valët zanore në vend të bisturisë; koha e rimëkëmbjes është e shpejtë, vetëm disa sekonda. Dhe rezultatet e para të një qasje të tillë janë dramatike.

Posted in Uncategorized

Efektet e dëmtimit traumatik të trurit tek fëmijët ndjehen edhe 10 vjet më vonë

E Hënë, 23 Janar 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sipas një studimi të fundit në revistën Pediatrics, dëmtimi traumatik i trurit tek fëmijët ndodh më shpesh sesa mendohej dhe se efektet e këtyre lëndimeve ndonjëherë mund të zgjasin gjithë jetën.

Posted in Uncategorized

Përkufizimi i ri i Autizmit dhe pasojat

E Hënë, 23 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Lëvizje të çuditshme, paaftësi për të komunikuar dhe interesim ngulmues, të gjitha këto së bashku përcaktojnë diagnozën e autizmit. 1 përqind ose 1 në çdo 100 fëmijë në Amerikë është diagnostikuar me autizëm.

Posted in Uncategorized

Bostoni i shpall luftë obesitetit

E Premte, 20 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kryetari i Bashkisë së Bostonit, Thomas Menino u bën thirrje banorëve t’i hedhin një sy vetes për të parë se sa mbipeshë janë.

Posted in Uncategorized

Bostoni i shpall luftë obesitetit

E Premte, 20 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kryetari i Bashkisë së Bostonit, Thomas Menino u bën thirrje banorëve t’i hedhin një sy vetes për të parë se sa mbipeshë janë.

Posted in Uncategorized

SHBA, raporti mbi luftën kundër mbipeshës

E Enjte, 19 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës SHBA, raporti mbi luftën kundër mbipeshës; shumica e grup-moshave në gjendje të qëndrueshme, por mes të rinjve  mbipesha është në rritje.

Posted in Uncategorized

SHBA, raporti mbi luftën kundër mbipeshës

E Enjte, 19 Janar 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës SHBA, raporti mbi luftën kundër mbipeshës; shumica e grup-moshave në gjendje të qëndrueshme, por mes të rinjve  mbipesha është në rritje.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2012
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031